Wszystko na temat psów

Pies nie daje zbliżyć się do miski

Dla psa, podobnie jak dla innych zwierząt, jedzenie jest niezwykle ważne. Gwarantuje mu przetrwanie. Jednak zdarza się, iż niektóre psy zbyt skrupulatnie bronią swego jedzenia. Kiedy próbujemy zbliżyć się do miski, warczą, a w ekstremalnym wypadku mogą nawet ugryźć. Problem ten staje się niezwykle istotny, gdy w rodzinie są dzieci. To normalne, że nie wolno psu przeszkadzać podczas jedzenia, ale gdy nadmiernie go pilnuje, trzeba przedsięwziąć odpowiednie kroki.

Pierwszym i najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest po prostu niedopuszczenie do niego. Pies powinien być od szczenięcia nauczony, że kiedy zbliżamy się do jego miski, wiąże się to z czymś pozytywnym. Kiedy karmimy szczenię, powinniśmy podczas jedzenia być w pobliżu jego miski i od czasu do czasu coś mu dorzucić. Wtedy pies wie, że jesteśmy źródłem jedzenia, a nie zagrożenia. Kiedy jest taki problem z dorosłym psem, trzeba robić to samo. Ale powinien to robić dorosły człowiek, a nie dziecko.

W przypadku dorosłego psa można też zastosować inną, bezpieczniejszą metodę. Najpierw stawiamy psu pustą miskę. Wtedy on prawdopodobnie na nas spojrzy. Kiedy już na nas patrzy, chwalimy go i z odległości wrzucamy do miski trochę jedzenia. Kiedy je zje, powtarzamy to, aż skończy posiłek. Miskę zabieramy dopiero wtedy, kiedy pies będzie już najedzony. Takie przyzwyczajanie psa do tego, iż nie jesteśmy zagrożeniem, powinno trwać ok. miesiąc. Przez pierwszy tydzień wrzucamy jedzenie do miski z pewnej odległości. Później powoli powinniśmy się zbliżać, a za każdym razem, gdy pies na nas spojrzy, należy go chwalić i dokładać jedzenie.

Nigdy nie powinniśmy poganiać psa. Kiedy na jakimś etapie zacznie pilnować jedzenia, trzeba cofnąć się o krok w szkoleniu. Najlepiej jest podchodzić do miski z różnych kierunków, zawsze trzymając w dłoni jedzenie. Pomoże to psu czuć się spokojnie, kiedy różni ludzie będą podchodzić z różnych stron. Na ostatnim etapie szkolenia powinniśmy dotknąć psa, kiedy będziemy wrzucać jedzenie do miski. Za pierwszym razem trzeba tylko lekko musnąć psa, maksymalnie na sekundę. Później stopniowo możemy przechodzić do etapu lekkiego pogłaskania. Można nawet spróbować dotknąć miski. Ale trzeba sprawiać wrażenie, że było to całkiem przypadkowe podczas dokładania jedzenia.

System reklamy Test