Wszystko na temat psów

Żywienie psa w krytycznym okresie dorastania

W przeciwieństwie do człowieka pies rośnie niesamowicie szybko. W ciągu pierwszych 7 miesięcy życia waga czworonoga może wzrosnąć 15-40-krotnie.  Zanim pies ukończy rok, jego waga może wynosić 60 razy więcej od wagi urodzeniowej, a szkielet będzie niemal całkowicie rozwinięty i ukształtowany.

Aby prawidłowo rozwijać się, pies potrzebuje odpowiedniej karmy. Ilość tej karmy powinna być dwukrotnie większa, niż w przypadku psa dorosłego, szczególnie w okresach nasilonego wzrostu. Niedobory żywieniowe we wczesnym okresie życia, nawet jeżeli są krótkotrwałe, mogą wywołać poważne kłopoty w przyszłości.

Pies rośnie najszybciej w wieku między czwartym a siódmym miesiącem życia. Jest to najbardziej krytyczny okres dla wzrostu. Organizm psa jest w tym czasie poddany silnemu stresowi związanemu z wymianą zębów. Pies rośnie bardzo intensywnie, a w dodatku jego organizm otrzymuje sporą ilość szczepień ochronnych, co dodatkowo go chwilowo osłabia. To jest kolejną przyczyną, dla której odżywianie w tym trudnym okresie jest niezwykle istotne.

Kiedy kupuje się karmę dla młodego psa, trzeba się przyjrzeć dokładnie etykietom. Warto też zapytać o radę sprzedawcy, jeśli karma kupowana jest w sklepie zoologicznym.

Karmy dla szczeniąt zawierają więcej białka niż karmy dla dorosłych osobników. Ważne jest jednak, jakiego pochodzenia białko znajduje się w karmie. Najlepiej wybrać taką, która ma białko zwierzęce wymienione jako dwa pierwsze składniki, albo chociaż dwa spośród pierwszych trzech składników. Kiedy już sprawdzimy poziom białka, należy sprawdzić inne składniki.

Tymi składnikami będą m.in. węglowodany. Dla dobrego zdrowia psy potrzebują ich w niewielkiej ilości, dlatego idealna dieta dla psa zawiera dużą ilość białka i niewielką ilość węglowodanów. Jęczmień, owies i brązowy ryż zawierają zarówno węglowodany, jak i duże ilości witamin oraz minerałów.  Węglowodany znajdują się też w kukurydzy, warzywach korzennych i soi. Jednak powinno się unikać karm zawierających soję, gdyż oprócz węglowodanów, zawiera ona dużo białka, które wiąże inne składniki odżywcze i sprawia, że nie mogą zostać przyswojone.

Ważne są też tłuszcze, oczywiście w ograniczonej ilości. Psy potrzebują zarówno tłuszczów nasyconych, jak i wielonienasyconych. Te pierwsze pochodzą od zwierząt, drugie od roślin. Razem dostarczają psu odpowiednich kwasów tłuszczowych. W przypadku psów, które uczestniczą w zawodach sportowych lub mają po prostu dużo ruchu, karma powinna zawierać 20% tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Niedobór tłuszczów nasyconych może powodować suchość skóry, problemy z sercem, brak energii, niedobór wzrostu czy uszkodzenie komórek. Z kolei ich nadmiar może spowodować raka odbytnicy i okrężnicy, otyłość czy guzy gruczołów mlecznych.

Tłuszcze wielonienasycone są potrzebne dla zdrowia skóry i sierści psa. Znajdują się one w produktach pochodzenia roślinnego, jak olej lniany, kukurydziany bądź słonecznikowy, a także oliwa z oliwek. Dobra karma dla psa powinna zawierać zarówno tłuszcze roślinne, jak i zwierzęce.

System reklamy Test