Wszystko na temat psów

Psy są mięsożercami

Psy to zwierzęta mięsożerne. Psie zęby są inaczej skonstruowane, niż ludzkie - służą do rozrywania i rozszarpywnia mięsa. Nie mają płaskich powierzchni do rozcierania ziaren zbóż, jak to jest w przypadku zębów ludzkich. Proces trawienia zaczyna się u psa w żółądku, nie zaś w pysku. Wszystkie enzymy trawienne są nastawione do trawienia mięsa i surowych produktów. Więc jeśli pies ma być zdrowy, powinien dostawać mięso.

Podobnie jak ciało ludzkie, ciało psów składa się z komórek, a każda z nich potrzebuje 45 substancji odżywczych. A są to białka z 9-12 aminokwasów, minerały, witaminy, węglowodany, tłuszcze i woda. Oczywiście wszystkie te składniki muszą być zawarte w pokarmie w odpowiednich proporcjach, aby mogły zajść odpowiednie procesy chemiczne potrzebne do ich trawienia, wchłaniania i wydalania. Komórki będą utrzymywać się przy życiu wyłącznie wtedy, gdy będą zanurzone w płynie, którego ściśle kontrolowany skład nie może się zmieniać o więcej niż kilka procent.

Wszystkie składniki odżywcze mogą zostać porównane do paliwa, zamienianego przez organizm na energię. Energia służy do wytwarzania ciepła, dzięki któremu pies może kontrolować ciepłotę swego organizmu. Ponadto wszystko, co pies robi, czyli zabawy, bieganie, praca itp. zależą od tego, ile paliwa mu się zapewni, gdyż im więcej dobrej jakości paliwa, tym więcej energii, którą wytworzy organizm psa.

Aby zmierzyć ilość energii zapewnianej psu przez dane pożywienie, stosuje się pojęcie "kalorii". W sytuacji optymalnej każdy pupil powinien spożywać ilość jedzenia, ktora jest potrzebna, by zaspokoić zapotrzebowanie na kalorie. Odpowiednia liczba kalorii pozwoli psu dotrwać w dobrej formie do starości, wyprodukować energię potrzebną do wzrostu, rozmnażać się oraz utrzymywać się w dobrym zdrowiu przez całe życie.

 

System reklamy Test