Wszystko na temat psów

Gotowa żywność dla psów

W dużych sklepach można dostać sporo paczkowanej żywności dla psów w puszkach lub paczkach. Jest dobrze zbilansowana i zwykle wysokiej jakości. Duże przedsiębiorstwa, produkujące żywność dla psów, mają własne laboratoria badawcze, w których kontroluje się jakość pokarmów.

Są trzy typy gotowej żywności: sucha, półsucha i konserwowa.

Sucha żywność

Pomimo swej nazwy zawiera ona ok. 10% wody. Chociaż wszystkie gatunki mają podobny skład odżywczy, używa się różnych surowców, a niektóre mogą być lepiej trawione lub smaczniejsze niż inne.

Jedną z zalet suchej żywności jest jej niski koszt, zwłaszcza jeśli mamy dużego psa. Można ją kupować i przechowywać w dużych ilościach przez kilka tygodni. Jeśli jednak trzyma się ją zbyt długo, może zwietrzeć i stracić witaminy. Sucha żywność jest bardziej skoncentrowana i może pomóc psom cierpiącym na zaburzenia pokarmowe. Obfitsze stolce są trudniejsze do usunięcia, np. z trawnika, chociaż mniej śmierdzą. Jedno słowo ostrzeżenia - na początku trudno ocenić, ile suchej żywności należy podawać, a jej nadmiar może spowodować otyłość.

Żywność półsucha

Czasem nazywana "miękko-wilgotna" zawiera ok. 25% wody. Na ogół przypomina wyglądem mielonkę lub kawałek mięsa i z tego powodu wielu właścicieli woli ją od suchej żywności. Pokarmy półsuche są pakowane w średnie porcje i nie muszą być przechowywane w lodówce.

Diety oparte na żywności półsuchej są raczej drogie, ale stanowią dobre rozwiązanie dla psów przyzwyczajonych do świeżego mięsa, gdy trudno je dostać. Niektóre małe psy uwielbiają ją. Zawiera dużo cukru i dlatego nie jest odpowiednia dla psów z cukrzycą.

Konserwy

Jest to prawdopodobnie najlepiej znane jedzenie dla psów, ale wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że są 2 rodzaje, które należy stosować inaczej. Niektóre zawierają kaszę, dzięki czemu stanowią pełne danie; inne tylko mięso i do nich należy dodawać sucharki, aby je zbilansować. Zawsze trzeba przeczytać opis przygotowania. Podawanie samego mięsa bez sucharka jest kosztowne, ponieważ potrzeba go więcej, aby zaspokoić apetyt psa i nie jest to żywieniowo zbilansowana dieta. Każdy gatunek konserwy ma różny skład i może wymagać różnej ilości sucharków na puszkę. Jeśli pies nie chce jeść sucharków, trzeba spróbować pełnowartościowych konserw. Zauważmy, że choć wygodne, są one ciężkie do przenoszenia i zajmują dużo miejsca (nosimy i przechowujemy więcej wody niż przy innych rodzajach jedzenia).

Konserwy mają różne smaki. Niektóre składniki mogą nie odpowiadać naszemu psu i powodować biegunkę. Można też dostać specjalne konserwy, m.in. żywność dla szczeniąt, o delikatnej strukturze, pokarm o łagodnym smaku dla wybrednych małych psów, oraz żywność na specjalne recepty dla psów z określonymi problemami zdrowotnymi (u lekarzy).

Suchary

Psy, które nie jadają sucharów z posiłkami, często spożywają je osobno. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby dawać psu samo mięso i uzupełniać je w ciągu dnia sucharami.

 

System reklamy Test