Wszystko na temat psów

Wścieklizna

Wzmianka o wściekliźnie każdego napawa strachem. Zakażenie wiru­sem wścieklizny grozi zarówno czło­wiekowi, jak i zwierzęciu, a choroba ta często prowadzi do śmierci. Bardzo ciężko jest się z niej wyleczyć, jednak jest to możliwe. Choroba nie jest tak bardzo zakaźna, jak to kiedyś przyjmowano. Zakażenie następuje, gdy do otwartej rany przedostanie się ślina zawierająca wirusy.

Nawet w tym przypadku choruje około 30% psów. Krowy są znacznie bardziej narażone na zachorowanie, a ludzie są mniej podatni na chorobę niż psy.

Pierwsze oznaki zakażenia poja­wiają się po tygodniu lub miesiącu od zakażenia. Objawy są jednak ma­ło typowe. Praktycznie nie występu­ją już ataki agresywności z chęcią gryzienia oraz silnym niepokojem. Dzisiaj wściekłe psy robią wrażenie raczej oszołomionych, później poja­wia się paraliż, który rozpoczyna się od żuchwy. Następuje zwiększone wydzielanie śliny oraz zmiana głosu, który staje się zachrypnięty.

W przypadku naj­mniejszego podejrzenia u psa  należy na­tychmiast udać się do lekarza weterynarii. Najczęściej podejmuje się decyzję o uśpieniu psa. Szczepienie ochronne jest bardzo skuteczne i nieszkodliwe. Za­leca się je w przypadku najmniejszego zagrożenia wścieklizną w okolicy i możliwości zarażenia. Obecnie niemal każdy pies jest  szczepiony przeciw tej chorobie, więc zagrożenie jest niewielkie.

System reklamy Test