Wszystko na temat psów

Zatrucie u psa

Może zdarzyć się, że twój pies znajdzie w domu, w ogrodzie lub na ulicy produkty toksyczne (środki czystości, trutki na szczury, insektycydy) i połknie je. Gdy tylko to zauważysz, spróbuj sprawić, by zwy­miotował: zmuś go do wypicia większej ilości bardzo słonej wody lub podaj środek wymiotny. Po opróżnieniu żołądka zastosuj środek przeczyszczający, na przykład olej parafinowy lub rycynowy.

Dalsze postępowanie zależy od rodzaju poł­kniętej trucizny. Metaldehyd, główny składnik środka zwalczającego ślimaki, zostanie zneutralizowany przez barbiturany. Antidotum dla kumaryny, najczęściej stosowanej trutki na szczury, będzie witamina K. Działanie strychniny, wywołującej gwałtowne skurcze tężcowe, złagodzą również barbiturany. Pamiętaj, że nie należy podawać mleka, które w niektórych przypadkach (zatrucie insektycydami, fosforem) może nasilić objawy zatrucia. Zastosuj raczej skuteczny lek osłonowy i skontaktuj się niezwłocznie z weterynarzem.

W razie zatrucia gazem twój pies zareaguje szybciej niż ty. Najpierw pojawi się zmęczenie, później senność i osłabienie, zapadanie w sen i śpiączka. W takiej sytuacji należy zrobić sztuczne oddychanie i natychmiast zawieźć zwierzę do weterynarza.

System reklamy Test