Wszystko na temat psów

Dysplazja stawu biodrowego

Ta wrodzona, dziedziczna choroba kości polega na wadliwym ustawieniu głowy kości udowej względem panewki, z którą ma tworzyć staw biodrowy. Panewka jest nie dość wydrążona i głowa kości nie może się do niej dobrze dostosować.

Jest to choroba postępująca, przechodząca przez trzy stadia, zanim nastąpi zwichnięcie stawu. Psa dotkniętego tą dolegliwością uważa się za ułomnego począwszy od drugiego stadium, gdyż niezależnie od samej wady rozwojowej pojawiają się zmiany zwyrod­nieniowe chrząstki i kości, nadwichnięcia i pełne zwich­nięcia.

Jedyną metodą leczenia możliwą do zasto­sowania jest tu zabieg chirurgiczny, podczas którego lekarz usunie głowę kości udowej i zastąpi ją metalową lub plastykową protezą.

We Francji Związek Kynologiczny i Klub Przyjaciół Owczarka Niemieckiego walczą obecnie przeciwko rozszerzaniu się tej choroby, postulując przeprowadzanie dokładnych badań radiologicznych kolejnych pokoleń reproduktorów. Jedynie zwierzęta, u których nie stwierdzono dysplazji, mogą mieć potomstwo.

Decydując się więc na kupno owczarka niemieckiego lub innego dużego psa, powinniśmy zas­trzec sobie u sprzedającego prawo sprawdzenia — przez wykonanie zdjęcia rentgenowskiego w gabinecie weterynarza — czy szczeniak nie ma dysplazji. Można również wymagać dowodu na to, że rodzice zwierzęcia nie cierpią na tę poważną dolegliwość.

System reklamy Test