Wszystko na temat psów

Dlaczego niektóre młode psy stale utykają

U młodych psów mogą występować choroby kości o charakterze wrodzonym bądź związane z niewłaściwym odżywianiem.  Poniżej wymienione zostaną 3 najważniejsze.

Pierwsza z nich dotyka psy dużych ras i objawia się utykaniem na przednie łapy, będącym konsekwencją upośledzenia chrząstki łopatki w wyniku zapalenia od­dzielającego kości i chrząstki. Przyczyną choroby jest oddzielenie się fragmentu chrząstki, który należy usunąć chirurgicznie.

Innym schorzeniem, wrodzonym tym razem i spotykanym u psów małych ras, takich jak yorkshire teriery czy miniaturowe pudle, jest choroba Legga-Perthesa, martwica jałowa głowy kości udowej. Głowa kości nie kostnieje prawidłowo, co pociąga za sobą ból i utykanie na tylne łapy. Leczenie jest również chirurgiczne i polega na usunięciu chorej części kości.

Trzecia choroba, częsta wśród psów dużych ras, a zwłaszcza owczarków niemieckich, powoduje ból i trudności w poruszaniu się na tylnych łapach. Jest to dysplazja stawu biodrowego, której skutki ujawniają się, gdy pies ma pięć-sześć miesięcy.

System reklamy Test