Wszystko na temat psów

Choroby serca wywoływane przez pasożyty

Istnieją dwie choroby serca wywoływane przez pasożyty, na szczęście niezwykle rzadkie i wys­tępujące jedynie na pewnych niewielkich obszarach. Oto w południowo-zachodniej Francji na przykład spotyka się przypadki węgorkowicy serca i płuc, zakażenia nicieniami zwanymi węgorkami, przypominającymi z wyglądu czer­wonawe włókienka. Objawami choroby są niewydolność serca i chroniczne zapalenie oskrzeli. W dalszym stadium pojawiają się: zadyszka, duszności, tworzenie się płynu wewnątrz brzucha. Rozpoznanie jest możliwe dzięki wykonaniu rozmazu krwi i stwierdzeniu obecności larw pasożyta.

Druga choroba zdarza się jeszcze rzadziej. Jest to filarioza serca i płuc charakteryzująca się po­dobnymi objawami: utratą świadomości, dusznościami, przyśpieszonym biciem serca. Występuje ona przede wszystkim w klimacie tropikalnym o dużej wilgotności, ale może być przeniesiona przez importowane zwierzęta.

W jednym i drugim przypadku leczenie polega na podawaniu środków przeciwpasożytniczych domięśniowo lub dożylnie. Należy jednak powiedzieć, że często kuracja okazuje się nieskuteczna.

System reklamy Test