Wszystko na temat psów

Dlaczego psy wymiotują

Zwierzęta mięsożerne często wymiotują, niektóre z nich zwracają pokarm w sposób, który można by określić jako „utylitarny", gdyż dzięki temu nie dopuszczają do niestrawności. Jest to naturalna obrona żołądka przed ciałami obcymi, substancjami toksycznymi, albo też po prostu nadmiarem jedzenia. Taka sytuacja nie powinna wzbudzać naszego niepokoju.

Należy natomiast zwrócić baczną uwagę na powtarzające się wymioty, które mogą być krwawe, jeśli doszło do owrzodzenia czy perforacji żołądka: wymio­ciny są wówczas mniej lub bardziej intensywnie zabar­wione na czerwono, w zależności od ilości znajdującej się w nich krwi. Brunatnawy kolor zwymiotowanej substancji może wskazywać na obecność krwi już prze­trawionej, rozłożonej przez sok żołądkowy, zjawisko częste przy tyfusie lub uremii. W przypadku niedrożności jelit zdarzają się tzw. wymioty kałowe, zawierające masę, która uległa już rozkładowi w jelicie.

Większość wymiotów jest jednak spowodo­wana zaburzeniami żołądkowymi (nieżytem żołądka), których przyczyn należy szukać w podrażnieniu śluzówki żołądka lub upośledzeniu funkcji trawiennych tego narządu. Żółtopomarańczowe wymiociny wskazują na niewydolność wątroby lub złe funkcjonowanie woreczka żółciowego.

Wymioty towarzyszą często różnego rodzaju dolegliwościom brzusznym: zakaźnemu nieżytowi żołądka i jelit, nowotworom, zapaleniu i ropniakowi macicy, przebiciu jelita i zapaleniu otrzewnej. Mogą być wreszcie objawem pewnych chorób ośrodkowego układu nerwowego, przy czym rokowania w takiej sytuacji są niezwykle niepokojące.

System reklamy Test