Wszystko na temat psów

Zdrowie psa

Shih tzu - choroby

Rasa shih tzu jest szczególnie podatna na kilka chorób, które poniżej zostaną pokrótce omówione.

Pierwszą chorobą, na jaką może zachorować nasz shih tzu jest autoimmunologiczne zapalenie tarczycy.

Więcej…

Toksoplazmoza u psa

Toksoplazmoza nie może być przeniesiona na człowieka przez psa. Choroba ta, wywoływana przez pier­wotniaki, prowadzi do wad rozwojo­wych ludzkiego płodu. Również małe dzieci są bardzo wrażliwe na zaraże­nie toksoplazmozą. W przypadku ciąży właścicielki psa przerażeni i przewidujący ludzie poddawali krew zwierzęcia badaniu na tokso­plazmozę. Najczęściej dochodziło do jej wykrycia, a w wyniku tego pozby­wano się psa.

Więcej…

Wścieklizna

Wzmianka o wściekliźnie każdego napawa strachem. Zakażenie wiru­sem wścieklizny grozi zarówno czło­wiekowi, jak i zwierzęciu, a choroba ta często prowadzi do śmierci. Bardzo ciężko jest się z niej wyleczyć, jednak jest to możliwe. Choroba nie jest tak bardzo zakaźna, jak to kiedyś przyjmowano. Zakażenie następuje, gdy do otwartej rany przedostanie się ślina zawierająca wirusy.

Więcej…

Zatrucie u psa

Może zdarzyć się, że twój pies znajdzie w domu, w ogrodzie lub na ulicy produkty toksyczne (środki czystości, trutki na szczury, insektycydy) i połknie je. Gdy tylko to zauważysz, spróbuj sprawić, by zwy­miotował: zmuś go do wypicia większej ilości bardzo słonej wody lub podaj środek wymiotny. Po opróżnieniu żołądka zastosuj środek przeczyszczający, na przykład olej parafinowy lub rycynowy.

Więcej…

Dysplazja stawu biodrowego

Ta wrodzona, dziedziczna choroba kości polega na wadliwym ustawieniu głowy kości udowej względem panewki, z którą ma tworzyć staw biodrowy. Panewka jest nie dość wydrążona i głowa kości nie może się do niej dobrze dostosować.

Więcej…

Nosówka

Nosówka jest groźną chorobą zakaźną, którą wywołuje wirus, odkryty przez francuskiego uczonego Henri'ego Carr. Dotyka ona przede wszystkim młode psy, które nie ukończyły jeszcze dwóch lat, a jej objawy mogą być bardzo różne. W postaci płucnej schorzenia występuje nieżyt górnych dróg oddechowych z obfitym ropnym wyciekiem z nosa i oczu, a niekiedy też odoskrzelowe zapalenie płuc.

Więcej…

Jaskra u psów

W oku oprócz części błoniastych znajdują się również płyny, które odnawiają się dzięki wewnętrznemu krążeniu. Zaburzenia krążenia i wydzielania płynów ocz­nych mogą pociągnąć za sobą podwyższenie ciśnienia, a co za tym idzie — nieprawidłowe rozciągnięcie oka, które staje się większe i twarde w dotyku, a niekiedy również bardzo boli.

Więcej…

Białaczka u psa

Białaczka, będąca chorobą niemal równie często spotykaną u psów, jak i u ludzi, charakteryzuje się anormalnym zwiększeniem liczby białych krwinek krwi (norma wynosi u psa od siedmiu do dziesięciu tysięcy na milimetr sześcienny).

Więcej…

System reklamy Test