Wszystko na temat psów

Brudzenie w domu przez psa nauczonego czystości

Może być wiele przyczyn brudzenia w domu przez psa, który wcześnie był nauczony czystości. Poniżej zostaną wymienione te najczęściej zauważane i najczęściej spotykane wśród czworonogów.

1. Właściciel zostawia psa w domu na zbyt długi okres czasu i pies nie może załatwić się na dworze. Wypadki zdarzają się i tak powinno zostać potraktowane to zdarzenie. Każdy właściciel powinien znać wytrzymałość swego pupila i jego stały plan dnia, więc nie powinno się mieć pretensji, kiedy pies nie wytrzyma podczas zbyt długiego pobytu w domu bez możliwości wyjścia na zewnątrz. Jeśli taka sytuacja nie zdarza się często, brudzenie w domu nie powinno stanowić problemu.

2. Pies spożył coś, co może wywołać problemy żołądkowe. Nagła zmiana sposobu żywienia, np. zmiana karmy po długotrwałym używaniu innej, może być przyczyną kłopotów z układem pokarmowym. Należy pamiętać, że jeżeli zmieniamy sposób żywienia psa, trzeba to robić stopniowo, w ciągu kilku dni.

3. Dawanie psu czekolady, która naprawdę może zaszkodzić. Mimo iż jest ona bardzo smaczna, zawiera substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe dla czworonoga (oczywiście nie zawsze, ale lepiej nie ryzykować).

4. Podawanie psu dodatkowych smakołyków, kiedy mamy więcej wolnego czasu, np. w czasie urlopu. Mogą to być resztki naszego obiadu czy kolacji. Szczególnie szkodliwe mogą być pokarmy mocno przyprawione, zawierające dużo substancji chemicznych lub zawierające składniki, z którymi pies nie miał wcześniej stycznośni, np. pizza.

5. Zapalenie pęcherza moczowego, które częściej zdarza się samicom, niż samcom. W takiej sytuacji należy  koniecznie skonsultować sie z weterynarzem i nie bagatelizować tej kwestii, gdyż ignorowanie tego może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia czworonoga. Podczas  takiego zapalenia, spowodowanego infekcją bakteryną, pies odczuwa nieustanne parcie na pęcherz i częściej niż zwykle wydaje mu się, że musi się załatwić.

6. U psów starszych może wystąpić nietrzymanie moczu. W takiej sytuacji można podjąć leczenie farmakologiczne bądź homeopatyczne. Przyczyn nietrzymania moczu może być kilka. Moze być to np. osłabienie mięśni zwieracza, które zdarza się właśnie w wieku podeszłym. Niektóre psy zostają uśpione z tego powodu. Skuteczną metodą leczenia tej przypadłości jest akupunktura. W naszym kraju działa Polskie Towarzystwo Akupunktury Weterynaryjnej i niektórzy lekarze weterynaryjni zajmują się tym. Ponadto istnieją środki ziołowe i homeopatyczne przeznaczone do leczenia schorzeń pęcherza i nerek u starszych psów.

Niezależnie od tego, co jest przyczyną brudzenia, zawsze jest jakieś rozwiązanie, nie powinniśmy z tego powodu rezygnować ze swojego wiernego przyjaciela i oddawać go do uśpienia. Zanim dana przypadłość zostanie wyleczona, można psu podłakać jakiś plastikowy materiał, aby nie brudził dywanu czy mebli. Wtedy sprzątanie jest łatwiejsze. Można też częściej udawać się na spacery. Ostatecznie można też zastanowić się nad tym, czy nie zastosować pieluch. Warto poszukać metod, które sprawią, iż starość naszego wiernego przyjaciela minie spokojnie i bez większych problemów.

System reklamy Test