Wszystko na temat psów

Szkielet psa

W szkielecie psa są dwa podstawowe rodzaje kości. Kości długie (takie jak kości kończyn) i kości płaskie (czaszka, miednica, łopatka). Mimo że podstawowa budowa nie zmieniła się od początku istnienia gatunku, kończyny zostały znacznie przekształcone. Pomyślcie tylko o różnicy między sylwetką jamnika i bernardyna. Przyczynę stanowi fakt, że człowiek selektywnie hodował psy, których kości różniły się długością i grubością.

Rola szkieletu

Szkielet jest układem dźwigni kostnych, poruszanych przyczepionymi do nich mięśniami. Kości są połączone stawami, które zachowują się jak amortyzatory. Mają one skomplikowaną strukturę, która nadaje im dużą stabilność, a jednocześnie umożliwia ruch. Są one przyczepione więzadłami, które umożliwiają pewien stopień ruchu w określonych kierunkach.

Każdy staw otoczony jest torebką stawową zawierającą maź stawową. Końce kości należące do stawu pokryte są chrząstką o gładkiej powierzchni. Dzięki niej i obecności mazi stawowej tarcie wewnątrz pracującego stawu jest minimalne, a poprzez swą elastyczność łagodzi także wszelkie wstrząsy.

Rozwój i wzrost kości

Kości długie w zarodku mają swój początek jako struktury chrzęstne, które zastępowane są właściwą tkanką kostną w późniejszych tygodniach ciąży. Kość kończyny może być uznana za strukturę rurową z przegubem (stawem) na obu końcach. Część trzonu kości nie należąca do stawu pokryta jest twardą, włóknistą okostną. U młodych, rosnących psów wewnętrzna warstwa okostnej aktywnie się rozrasta i budując kość zwiększa jej średnicę. Aby kość rurowa nie stała się zbyt gruba i ciężka, starsza część jej tkanki jest resorbowana, co utrzymuje właściwą grubość ścian kości lub kory.

Gdy pies przestaje rosnąć, aktywność okostnej prawie zanika, aby znów powrócić w razie złamania w miejscu, które trzeba "naprawić". Aby uniknąć osłabienia kości w wyniku tego procesu, wnętrze wypełnione jest drobnymi beleczkami kostnymi. Przestrzeń między nimi jest u młodego zwierzęcia wypełniona szpikiem kostnym, zastępowanym tłuszczem w miarę starzenia się psa.

Kość wydłuża się w obszarach w pobliżu stawów, zwanych płytkami wzrostu, gdzie chrząstka jest wciąż produkowana jako warstwa postępująca za płytką wzrostu w odcinku przynasadowym. Chrząstka jest przekształcana w kość i w ten sposób kość się wydłuża. U większości psów w wieku 10 miesięcy wzrost kości długich zostaje zakończony.

Wzrost kości wymaga paliwa i jest ono dostarczane przez naczynia krwionośne. Główny trzon każdej kości jest zaopatrywany przez jedną lub dwie arterie, wnikające przez tzw. otwór pokarmowy w trzonie kości. Nasada otrzymuje krew z pierścienia tętnic wewnątrz torebki stawowej. Tętnice te penetrują całą nasadę kości, aby odżywić rosnącą kość. One też dostarczają pokarmu dla wewnętrznej warstwy chrząstki stawowej; reszta jej pokarmu pochodzi z mazi stawowej.

Szkielet psa

System reklamy Test