Wszystko na temat psów

Alergia u psa

Tak jak u człowieka, u psa alergia może być przyczyną licznych objawów patologicznych: pokrzywki, egzemy, kataru siennego, astmy. Alergię wywołują najczęściej białka (zarówno zwierzęce, jak i roślinne) lub substancje chemiczne.

Możliwe są dwie sytuacje: zwierzę uczula się po pierwszym zetknięciu z alergenem i reaguje nań gwałtownie przy następnych kontaktach, bądź też charak­teryzuje się nadmierną wrażliwością na tę substancję i gwałtowna reakcja organizmu następuje już przy pierw­szym kontakcie.

Istnieje wiele schorzeń alergicznych, we wszystkich z nich pojawiają się ostre lub przewlekłe stany zapalne z wysiękami, obrzęki (na przykład obrzęk rozlany lub umiejscowiony przy pokrzywce, obrzęk Cłuinckego, w których dochodzi do ogromnych rozmia­rów obrzmienia głowy), świąd (na przykład intensyw­ne swędzenie przy egzemie wywołanej ugryzieniami pcheł).

Zapobieganie alergiom jest niezwykle trudne, gdyż poza bardzo nielicznymi wyjątkami niemożliwe jest dokładne określenie alergenu stanowiącego przyczynę dolegliwości, a testy alergiczne nie są jeszcze powszechnie stosowane w praktyce weterynaryjnej. Umiemy natomiast dość dobrze leczyć ostre postacie choroby dzięki silnie działającym lekom przeciwuczuleniowym, takim jak kortykoidy czy środki przeciwhistaminowe.

Zwierzęta do towarzystwa, a zwłaszcza psy, mają wyraźną skłonność do alergii: niezwykle łatwo uczulają się na na mniejsze ilości substancji podraż­niających. Wyjaśnia to częstość występowania u nich rozmaitego typu chorób skórnych. Któż z nas nie miał psa drapiącego się nieprzerwanie w tej czy innej porze roku?

Z tego faktu wynika zapewne znaczne zainteresowanie pierwiastkami śladowymi, homeopatią albo akupunkturą, które, jak się wydaje, mogłyby odegrać istotną rolę w leczeniu alergii.

Znamy na szczęście niektóre alergeny: smary, rozpuszczalniki, perfumy, tworzywa sztuczne, antybio­tyki, pyłki roślin itp. Niekiedy wystarczy ich po prostu unikać, by uniknąć uczuleń.

System reklamy Test