Wszystko na temat psów

Bakterie i wirusy

Bakterie są to jednokomórkowe drobno­ustroje, widoczne jedynie pod mikroskopem. Niektóre z nich są pożyteczne, jak na przykład bakterie jelitowe, inne żyją w organizmie nie przynosząc mu żadnego pożytku, ale też nie powodując zaburzeń, inne wresz­cie są chorobotwórcze i wywołują różne choroby nazywane bakteryjnymi. Można je zniszczyć lub zahamować ich rozwój za pomocą rozmaitych substancji chemicznych, a zwłaszcza antybiotyków. Zdarza się jednak, że niewłaściwe zastosowanie środków antybakteryjnych, a w szczególności antybiotyków, prowadzi do uodpornienia całych szczepów bakterii, co w oczywisty sposób znacznie utrudnia leczenie.

Wirusy są o wiele mniejsze niż bakterie (mierzą zaledwie kilka milimikronów), najczęściej można zobaczyć je wyłącznie pod mikroskopem elektronowym.

W swej strukturze zawierają tylko jeden kwas nukleinowy i mogą być uważane za najmniejsze organizmy żywe zdolne do reprodukcji.

Są one odporne na działanie antybioty­ków. Można je zniszczyć przy użyciu pewnych rzadko spotykanych substancji chemicznych, specyficznych surowic i dzięki obecności przeciwciał. Wirusy wywołują między innymi takie choroby jak: nosówka, wścieklizna, wirusowe zapalenie wątroby, wirusowy nieżyt żołądka i jelit.

System reklamy Test