Pchły u psa - jak je zwalczać

Pchły spędzają na psie niewiele czasu - ok. 2 godziny dziennie. Pozostałą część dnia spokojnie składają jaja w domu i ogrodzie. Możesz przyjąć, że na każdą odkrytą na psie pchłę przypada dziesięć pcheł rozsianych po całym domu.

Chcąc je skutecznie zwalczyć, należy zniszczyć wszystkie naraz. Kąpiel w środku przeciwpchelnym nie sprawdza się najlepiej, a jej efekty są krótkotrwałe. Pchły mogą wrócić na psa po upływie kilku dni od najdokładniejszej kąpieli. Fachowcy różnie oceniają skuteczność obroży przeciwpchelnej. Najlepszymi środkami do zwalczania pcheł są: proszek, maść, płyn i spray zabijające pchły na psie i "trutki" zwalczające pchły w domu.

Nigdy nie należy używać dwóch środków naraz - nie nakładamy psu obroży przeciwpchelnej po kąpieli w szamponie owadobójczym, chyba że zalecił tak weterynarz. Można w ten sposób spowodować zatrucie. Należy zapoznać się z instrukcją użytkowania środka i stosować się do niej. Najlepszym i najzdrowszym sposobem zwalczania pcheł jest regularne odkurzanie mieszkania. Miejsca, w których pies szczególnie lubi przebywać, należy odkurzać codziennie. Jeśli włożymy obrożę przeciwpchelną do worka odkurzacza; zabije wessane do środka pasożyty. Psa trzeba regularnie kąpać i szczotkować.