Wszystko na temat psów

Nauka niezależności i zostawanie psa w domu

Pies zazwyczaj jest całkowicie zależny od swojego stada, którym jest dla niego rodzina, z którą mieszka. To człowiek zapewnia psu wszystkie funkcje życiowe - pożywienie, towarzystwo, ruch czy bezpieczne schronienie. Nie oznacza to jednak, iż powinniśmy podchodzić do psa, jak do dziecka.

Ludzie, którzy tak traktują psa, mają zwierzę niepewne, nerwowe i nadmiernie do nich przywiązane. Niektórzy myślą, że to dowód oddania, jednak wcale tak nie jest. Pies po prostu nie potrafi poradzić sobie z sytuacją, gdy znajduje się z dala od swojego właściciela.

Szczenię zazwyczaj wszędzie chodzi za swoim właścicielem. Nie powinno to dziwić, skoro zapewniamy wszystkie jego potrzeby. Kiedy pupil przywyknie już do nowego otoczenia, powinniśmy zachęcać go do większej niezależności. Nie chodzi o to, aby pies nas mniej potrzebował, ale o to, aby nie uzależniał od nas swego emocjonalnego bezpieczeństwa.

Oczywiście powinniśmy wiedzieć, co oznacza słowo "niezależny" w przypadku psa. Nie jest to taki pies, który robi to, co mu się żywnie podoba i kiedy ma na to ochotę. Chodzi o to, aby pies był na tyle pewny siebie, by wytrzymać nieobecność właściciela i nie denerwować się, np. gdy wyjdziemy gdzieś z domu czy pójdziemy do łazienki.

Co możemy zrobić, aby zachęcić psa do większej niezależności? Jest kilka sposobów. Nie powinniśmy zawsze reagować, kiedy pies oczekuje naszej uwagi. Powinniśmy to robić wyłącznie na naszych zasadach. Kiedy pies podchodzi, by usiąść obok nas, odsuwamy się. Jeśli zacznie skomleć i zaczepiać nas łapą, trzeba to zignorować. Niektórym może się wydawać to okrutne, ale wcale takim nie jest.

Kiedy pies jest zanadto wylewny podczas powitania nas przy powrocie do domu, powinniśmy go ignorować do czasu, aż się uspokoi. Wtedy należy go nagrodzić za to, że się uspokoił. Jeśli zacznie na nas skakać, odwracamy się do niego plecami.

Nie pozwalajmy na to, aby pies wszędzie za nami chodził. Zamykajmy drzwi za sobą. Warto też nauczyć psa wykonywania jakichś ćwiczeń i komend, aby zapracował sobie na naszą uwagę.

System reklamy Test