Wszystko na temat psów

Przyzwyczajanie szczenięcia do przebywania w kojcu

Aby szczenię czuło się swobodnie w kojcu, potrzeba kilku dni. Przyzwyczajanie powinno przebiegać stopniowo. Jeżeli wszystko zrobimy jak należy, kojec będzie dla psa miejscem przyjemnym i pies będzie to miejsce traktować jak własne legowisko.

Gdy pierwszy raz wprowadzamy szczeniaka do kojca, powinniśmy mu pozwolić wejść tam samodzielnie i dokładnie wszystko wybadać. Kiedy pies to zrobi, należy na jakiś czas zamknąć drzwi i po chwili je otworzyć, chwaląc szczeniaka. Potem wrzucamy mu smakołyk do kojca, a gdy go weźmie, zamykamy drzwi na ok. 30 sekund. Kiedy otworzymy drzwi, chwalimy swojego pupila. Należy to powtarzać tak często, aż pies chętnie spędzi w kojcu 5 minut. Następnie zostawiamy drzwi od kojca otwarte i następnego dnia zaczynamy od nowa.

Po kilku dniach dojdzie do tego, że szczeniak będzie sam wchodzić do kojca i wychodzić, a także chętnie będzie zostawać w środku niezależnie od tego, czy drzwi będą otwarte, czy zamknięte. Podczas szkolenia nie powinniśmy zostawiać szczeniaka zamkniętego w kojcu na więcej niż 3 godziny. Być może sam zostanie tam dłużej, gdy drzwi będą otwarte.

Niektóre szczeniaki i psy nigdy nie poddają się szkoleniu w kojcu i zaczynają denerwować się, gdy muszą w nim przebywać. Zbyt intensywne piszczenie, siusianie, gryzienie drutu bądź drapanie oznacza, że pies raczej nie nadaje się do kojca. W takiej sytuacji najlepiej trzymać psa w domu albo znaleźć inne rozwiązanie.

System reklamy Test