Wszystko na temat psów

Nauka komendy "siad"

Siedzenie to dla psa naturalna pozycja. Nauka tej komendy to dobry początek szkolenia. Zanim jednak do tego przystąpimy, należy upewnić się, że pies nie ma żadnych problemów (jak np. wada bioder) i może bez problemu siadać, nie mając z tym żadnych kłopotów.

Kiedy już wiemy, że nasz pies jest w pełni zdrowy i nie ma problemów z siadaniem, należy zaopatrzyć się w smakołyk. Trzymamy go między kciukiem i palcem wskazującym, aby pies go widział. Dłoń kierujemy ku górze.  Następnie wołamy psa. Trzeba mu pokazać, że mamy w ręku smakołyk. Najlepiej dać go do powąchania, a nawet do polizania, ale nie trzeba pozwolić go wziąć.

Następnie odczekajmy chwilę, nie wydając żadnej komendy. Pies skupi na nas swoją uwagę i usiądzie. Jak tylko zobaczymy, że pies siada, trzeba go natychmiast nagrodzić smakołykiem i pochwalić. Później trzeba powtórzyć tę procedurę jeszcze dwa razy.

Kiedy już powtórzymy tę czynność, trzeba dołączyć do tego bodziec dźwiękowy i znak optyczny. Wtedy właśnie wprowadzamy komendę. Gdy pies siada, mówimy "siad" i lekko podnosimy nadgarstek. Należy to powtórzyć 5-10 razy.

Na koniec wydajemy komendę "siad", wykorzystując jednocześnie sygnał głosowy i ruch ręką, zanim jeszcze pies zacznie siadać. Tę sekwencję także powinniśmy powtórzyć 5-10 razy. Kiedy pies nie chce usiąść po wydaniu komendy, nie powtarzamy jej. Zabieramy smakołyk z jego zasięgu, do poziomu ramienia i wydajemy dźwięk niezadowolenia typu "och!" Następnie czekamy kilka sekund i próbujemy ponownie.

Kiedy pies już mniej więcej nauczy się komendy, nie powinniśmy mu dawać nagrody za każdym razem. Najlepiej dawać smakołyk co drugi lub co trzeci raz, a nawet co czwarty. Pies w ten sposób uczy się szybciej, bo nigdy nie jest pewien, kiedy otrzyma nagrodę. Nigdy nie powinno się całkowicie wyeliminować nagród i zawsze trzeba chwalić psa.

System reklamy Test