Wszystko na temat psów

Nauka chodzenia przy nodze

Naukę chodzenia przy nodze najlepiej rozpocząć między 12 a 14 tygodniem, gdy trwają już szczepienia. Młodego psa bez złych nawyków można tej czynności nauczyć przez około 3 miesiące, ze starszym psem trwa to dłużej. Bardzo ważne na przyszłość jest nauczenie szczeniaka chodzenia na smyczy.

1. Należy być bardzo spokojnym i pomóc psu przemóc jego pierwszą reakcję, przemawiając doń łagodnie i mocno trzymając smycz. Skracamy smycz i zmuszamy psa do zajęcia wymaganej pozycji, jego prawa łopatka znajduje się przy naszej lewej nodze. Pies nie może gryźć smyczy - to zły nawyk.

2. Gdy panujemy nad smyczą i ruchami psa, zaczynamy chodzenie w linii prostej. Mówimy stanowczo "Noga". Nasz głos wciąż jest miły, co ma upewnić zwierzę, że wszystko w porządku, nawet jeśli dzieje się coś dziwnego! Trzeba sprawdzić, czy nasz pies ciągnie do przodu, czy też zostaje z tyłu.

3. Na tym etapie ostrożnie zakręcamy. Na początku zakręcamy tylko w prawo. Zakręt w lewo czasem powoduje panikę, ponieważ pies może się przestraszyć, że zaplącze się między nasze nogi. Gdy się już przyzwyczai do chodzenia na smyczy, wprowadzamy skręcanie w lewo.

System reklamy Test