Wszystko na temat psów

Jak oduczyć psa nadmiernego szczekania

Nadmierne szczekanie jest problemem, który może zmusić właściciela do przeprowadzenia zmian w trybie życia psa. Problem nadmier­nego szczekania da się najskuteczniej rozwiązać poprzez metodę korygowania i pochwał. Nie należy zapominać, że o ile szczekanie jest jak najbardziej naturalnym zachowaniem psa, to nadmierne szczekanie — już nie.

Jeśli nie życzymy sobie, aby pies szczekał, korygujemy go natychmiast. Gdy tylko zaczyna szczekać, mówimy głośno, zdecydowanym tonem: „Fe" i stosujemy korektę smyczą. Nale­ży pochwalić psa, gdy tylko przestanie szczekać.

Jeżeli chcemy, aby nasz pies szczekał na obcych lub gdy usłyszy jakieś poruszenie, lecz tylko przez krótki czas, nie korygujemy go przed upływem dziesięciu, dwudziestu czy trzy­dziestu sekund, albo tak długo, jak sobie życzymy. Następnie przeprowadzamy korektę smyczą. Tym razem nie używamy słowa „fe". Zamiast niego nakazującym, lecz nie krzykliwym tonem mówimy: „Cicho". W terminologii szkoleniowej wyda­nie komendy: „Fe!" oznacza, że pies robi coś niewłaściwego i natychmiast musi przestać to robić, podczas gdy rozkaz: „Ci­cho" informuje go, żeby przestał szczekać, bo już wykonał godną pochwały robotę. Dla psa to rozróżnienie, które uzmy­słowi sobie dzięki odmiennej tonacji naszego głosu, obserwacji gestów oraz naszej innej postawy w stosunku do niego, jest bardzo istotne.

Pies o skłonności do nadmiernego szczekania może wyma­gać wielu korekt przeprowadzanych za pomocą obroży i smyczy .

Dopilnujmy, aby pies miał na sobie obrożę i smycz, gdy spodziewamy się, że będzie szczekał. Poprośmy kogoś o za­dzwonienie do drzwi albo poczekajmy, aż nasz pies zacznie szczekać. Kiedy to nastąpi, chwyćmy smycz i szarpnijmy nią szybko w prawo, po czym natychmiast poluzujmy smycz. Obroża treningowa na chwilę zaciśnie się wtedy na szyi psa, a następnie rozluźni. Szarpiąc smyczą, wydajmy psu komendę: „Cicho" zdecydowanym, ale nie ostrym tonem, i nie szczędźmy pochwał w chwilę po przeprowadzeniu korekty. Nie wolno szarpnąć smyczą tak mocno by, sprawić psu ból. Naszym celem ma być zaskoczenie psa. Zapamiętajmy: ko­menda „fe" ma spowodować natychmiastowe zaprzestanie szczekania, a komenda „cicho" wypowiadana jest, gdy chcemy ograniczyć czas szczekania.

Należy postępować tak za każdym razem, gdy nasz pies szczeka — usłyszawszy różne dźwięki — na inne psy, na obcych, czy z jakiegokolwiek innego powodu. Możemy również skory­gować zachowanie szczeniaka za pomocą wykonanej domowym sposobem puszki-grzechotki. Kiedy pies zaczyna szczekać, energicznie potrząśnijmy puszką trzymaną za plecami i zdecydowanym tonem wydajmy komendę „cicho", pamiętając o udzieleniu pochwały za prawidłową reakcję. Do­bry efekt może również przynieść spryskanie psa wodą z pisto­letu na wodę lub ze spryskiwacza do kwiatów.

System reklamy Test