Wszystko na temat psów

Kelpie australijski

  • Maść: ruda, czarna, błękitna, czekoladowa, jednolita lub z podpalaniem
  • Waga: 11-20,5 kg
  • Wzrost: 43-51 cm
  • Szkolenie: zwykłe
  • FCI-Nr: 293

 

Kelpie australijski znany jest od 1870 r. Jest najpopularniejszym psem pracującym w Australii. Liczbę pracujących kelpie szacuje się na ok. 100 tys.

Australijski kelpie jest potomkiem przywiezionych z Anglii w XIX wieku collie. Za "matkę rasy" uznaje się czarną podpalaną sukę o imieniu Kelpie - takie imię nosił dobry duch wodny z powieści R. L. Stevensona pt.: "Porwany za młodu".

Pochodzenie rasy jest dobrze udokumentowane, jednak mimo to krążą legendy mówiące o tym, że wśród przodków kelpie jest australijski dingo, któremu rasa ta zawdzięcza swą wytrzymałość. Nic dziwnego, że powstają takie legendy, gdyż kelpie jest bardzo wytrzymały, wręcz niezmordowany, z niezmiennym entuzjazmem może pracować od świtu do zmierzchu, bez względu na warunki atmosferyczne i terenowe.

Kelpie australijski nie nadaje się do warunków miejskich. Oprócz pracujących hoduje się też linie wystawowe. Są one nieco większe i hodowane tylko w wyżej wymienionych umaszczeniach.

Przeciętny kelpie nie umie wyzwolić się od instynktu pilnowania i zagania wszystko, co znajduje się w jego pobliżu - od drobiu, poprzez bydło, na ludziach kończąc. Ma niespotykaną umiejętność przebiegania po grzbietach pędzonych owiec, aby zyskać na czasie.

kelpie australijski

System reklamy Test