Wszystko na temat psów

Kuvasz

  • Maść: biała, kość słoniowa
  • Waga: 37-62 kg
  • Wzrost: 66-76 cm

 

Kuvasz przybył na Węgry wraz z pasterzami z Azji. W średniowieczu był ulubionym psem myśliwskim monarchów. W pierwszej połowie XX wieku, głównie z powodu dwóch wojen światowych, rasa ta doznała dotkliwych strat. W trakcie interwencji państw Układu Warszawskiego na Węgrzech w 1956 roku niemalże wymarła.

Kuvasz przetrwał, ponieważ w jego posiadaniu byli mieszkańcy Europy Zachodniej i Ameryki Północnej. Dzięki nim hodowla węgierska odżyła. Psa tego należy konsekwentnie wychowywać, ponieważ ma mocno wyrażone poczucie hierarchii i bardzo silną osobowość.

Jeżeli Kuvasz zajmie w rodzinie odpowiednie miejsce i zaakceptuje swojego szefa, będzie przyjemnym, godnym zaufania i chętnym do nauki psem obronnym. Przy złym traktowaniu psy te stają się często agresywne.

Kuvasz potrzebuje odpowiedniego obszaru do ruchu i wybiegania się. Jego instynkt łowiecki należy kontrolować poprzez konsekwentne wychowanie.

Sierść kuvasza jest umiarkowanie twarda i falująca. Nie filcuje się. W okresie zmiany sierści bardzo linieje, dlatego trzeba ją wyczesywać.

kuvasz

System reklamy Test