Wszystko na temat psów

Pies pirenejski - pirenejski pies górski

  • Maść: białe, białe z szarym, bladożółte, wilcze, czasami pomarańczowe plamy na głowie, uszach i nasadzie ogona
  • Waga: 45-55 kg
  • Wzrost: 70-80 cm

 

W Ameryce Północnej rasa ta nazywana jest wielkim pirenejczykiem (great pyrenees), co jest adekwatne do rozmiarów tego psa. Jest on przedstawicielem dużej liczby ras olbrzymich, wyhodowanych w Europie do stróżowania.

Pies ten musi mieć odpowiedzialnego i doświadczonego właściciela, ponieważ jego ogromne rozmiary i silne poczucie przynależności terytorialnej mogą być niebezpieczne, gdy nie są kontrolowane.

Pies pirenejski, podobnie jak inni przedstawiciele ras olbrzymich, późno dojrzewa (w wieku ok. 2 lat). Psa tego od szczenięcia należy uczyć posłuszeństwa.

Pirenejski pies pasterski nosi głowę wysoko, co sprawia wrażenie elegancji i siły. Ciemnobursztynowe oczy powinny być wykrojone w kształcie migdałów. Koniec pyska, nos, powieki i wargi powinny być czarne. Ogon jest mocno owłosiony, długi, gruby i lekko zakręcony na końcu. Sierść pirenejczyka jest podwójna, z wełnistym podszerstkiem i grubym, prostym i gęstym włosem zewnętrznym.

Zadaniem pirenejczyków było w przeszłości pilnowanie stad owiec, co spowodowało wytworzenie takiej właśnie sierści. Psy pasterskie nie spały nigdy pod dachem i potrzebowały takiej samej ochrony przed pogodą, jaką posiadały owce.

Pirenejczyk stał się bardziej znany w XVIII wieku. Zaczął być wykorzystywany do strzeżenia zamków i majątków ziemskich. Wyjątkową cechą psa pirenejskiego jest podwójna ostroga na tylnych łapach.

pies pirenejski

System reklamy Test