Wszystko na temat psów

Airedale terrier

  • Maść: płowa z ciemnoszarym lub czarnym czaprakiem rozciągającym się na kark i górną powierzchnię ogona
  • Waga: 20-30 kg
  • Wzrost: 56-61 cm

 

Airedale terrier pochodzi z doliny Aire w środkowej Anglii. Prawdopodobnie powstał poprzez skrzyżowanie otterhounda z ostrymi terrierami. Dzięki temu nadaje się do polowania na wydry, kuny, szczury wodne, tchórze i ptaki wodne.

Konsekwentna selekcja sprawia, że airedale terrier prezentuje się jako mocny, wszechstronnie użytkowy pies. Sławę uzyskał między innymi jako pies meldujący w trakcie obu wojen światowych (stąd określenie "pies wojenny") oraz jako sanitariusz. Pies ten może spełniać wiele funkcji - może być psem ratownikiem, przewodnikiem dla niewidomych, psem lawinowym, rodzinnym i myśliwskim. Jest pełen temperamentu, lecz nie nerwowy. Jest łatwy w wychowaniu i lubi bawić się.

Kiedy zajdzie potrzeba, airedale terrier wykazuje instynkt obronny i jest czujny. Potrzebuje konsekwentnego wychowania, zajęcia i ruchu. Jeśli dąży do dominacji, trzeba go od tego zdecydowanie powstrzymać. Wystarczy mieć podstawową wiedzę z zakresu zachowania psów.

Nie jest to pies dla ludzi mieszkających w mieście i ceniących sobie wygodę. Jego dużą zaletą jest to, że nie gubi włosów, jeśli są one regularnie trymowane. W Niemczech airedale terrier to uznana rasa psów służbowych.

Szczenięta airedale terrierów rodzą się czarne z żółtymi oznakami i z czasem stają się jaśniejsze.

airedale terrier

System reklamy Test