Wszystko na temat psów

Labradoodle

Labradoodle to mieszanka dwóch ras - labrador retrievera i pudla. Jego usposobienie czyni z niego świetnego psa-pomocnika.

labradoodleImpulsem, który doprowadził do skrzyżowania tych dwóch ras, była chęć uzyskania psa-pomocnika, który nie liniłby się. W ten sposób powstał hipoalergiczny pies, nadający się dla ludzi uczulonych na sierść i psi łupież. Nie zostało to jeszcze osiągnięte w stu procentach, ponieważ labradoodle różnią się od siebie długością i fakturą sierści. Krzyżówki poza pierwszym pokoleniem nie mają przewidywanego typu sierści, jednakże pozostaje ona zazwyczaj wolna od psich zapachów.

Labradoodle wciąż są w fazie rozwoju, dlatego nie mogą zostać określone jako rasa. W terminologii hodowców, rasa powstaje wtedy, gdy dwoje osobników tej samej rasy zostaje sprzęgniętych i szczeniaki powstałe z tego mają przewidywalne cechy charakteru i przypominają swoich rodziców. Nie mogą wykazywać losowych cech ras swoich przodków. Z kolei standardy dotyczące ras w fazie rozwoju są znacznie mniej rygorystyczne, otwarte na interpretację.

Niektórzy hodowcy nie chcą, aby labradoodle stał się uznaną rasą psów, ponieważ uważają, że mogą wystąpić u nich genetyczne problemy, jak np. słabe biodra odziedziczone po labradorach. Ograniczając hodowlę do krzyżowania labradorów i pudli (nie zaś dwóch labradoodle), jest nadzieja na utrzymanie szerokiej puli genów.

System reklamy Test