Wszystko na temat psów

Basenji - charakter, pielęgnacja, szkolenie

Basenji to pies raczej powściągliwy i nieufny wobec obcych. Rasa ta należy do bardzo inteligentnych, ale i niezależnych, dlatego podjęcie się szkolenia jest nie lada zadaniem.

basenjiPsy te są czujne, bywają niesforne, hałaśliwe i bardzo lubią się bawić. Nadają się do mieszkania z rodziną. Lubią spędzać czas na zewnątrz. Dobrze jest, gdy mają dużo przestrzeni.

Rasy tej raczej nie poleca się właścicielom niedoświadczonym. Psy te potrafią przejawiać destrukcyjne tendencje, jeśli zostawi się je samym sobie i nie poświęci odpowiedniej ilości czasu na szkolenie i zabawę.

Basenji potafi być dobry i cierpliwy dla dzieci. Powinien odpowiednio wcześnie przejść proces socjalizacji, aby nie przejawiać tendencji do walki z innymi psami.

Jeśli chodzi o pielęgnację, Basencji przypomina trochę kota. Jest bardzo czysty, o co sam stara się dbać i nie sprawia zbytnio problemów z sierścią. Nie ma tendencji do linienia, ale warto go od czasu do czasu szczotkować, by sierść była w bardzo dobrym stanie. Szczotka z włosia czy druciana powinna pomóc w usunięciu martwej sierści. Zdrowa sierść Basenji powinna być krótka, szorstka i nieco delikatna zarazem.

Aby zapobiec destrukcyjnym zachowaniom psów tej rasy, należy odpowiednio wcześnie zaczynać proces ich socjalizacji. Wtedy bez problemu taki pies może być trzymany w domu wraz z dziećmi czy innymi zwierzętami. Szkolenie dotyczące posłuszeństwa jest wręcz niezbędne dla tej czujnej i energicznej rasy. Należy starać się dobierać różne metody szkolenia, aby pies się szybko nie znudził. Należy też zachowywać konsekwencję.

System reklamy Test