Wszystko na temat psów

Chart polski - ruch

Żywiołem charta jest ruch i przestrzeń. Gdy ktoś planuje tylko stateczne spacery z psem na smyczy, niech zrezygnuje z kupna psa tej rasy. Trzeba mu bowiem zapewnić możliwość swobodnego wybiegania się, zabawy z innymi psami. Jednak nie oznacza to, że będziemy musieli w szczególny sposób zmuszać go do galopów czy wywozić za miasto. Wbrew obiegowym opiniom chart nie wymaga więcej spacerów niż wyżeł czy dalmatyńczyk. Trzeba tylko zapewnić mu odpowiedni teren, to znaczy przewidzieć co najmniej dwukrotny spacer w ciągu dnia — na przykład do parku, gdzie nasz chart do woli wybiega się w towarzystwie swoich psich kompanów.

Należy też pamiętać o tym, że chart biegnie z wielkim impetem — nierzadko w galopie osiąga prędkość 16 m/s. Nietrudno sobie wyborazić, co może stać się, jeśli z taką prędkością nadepnie na szkło, uderzy łapą o wysoki, betonowy krawężnik czy wpadnie na ławkę.

Częstym błędem właścicieli chartów jest przekonanie, że posiada­nie ogrodu wokół domu zwalnia z konieczności spacerów z psem. Tymczasem poza szczenięciem, które z natury ruchliwe bryka i skacze do upadłego, żaden chart w ogródku nie wybiega się dostatecznie. Wyładuje zapewne nadmiar energii w zwariowanym galopie wokół domu, ale tak naprawdę będzie nudził się tkwiąc w dobrze znanym miejscu o ograniczonej przestrzeni.

Jeśli chart polski ma być zdrowym, prawidłowo rozwiniętym psem, utrzymanym we właściwej kondycji, musimy poświęcić mu trochę czasu i przynajmniej raz dziennie zabrać na długi spacer przy rowerze lub na „towarzyskie" psie spotkanie na wolnej przestrzeni. I ma to być oczywiście spacer dla psa, a nie na przykład wyprawa po sprawunki.

Przy okazji spacerów musimy zawsze pamiętać o charcich pazu­rach. Trzeba o nie dbać prawie tak starannie, jak o końskie kopyta.

Chart biegnie przecież z ogromnym impetem i zarówno w momencie zetknięcia łap z ziemią, jak i odbicia w galopie czy przy utrzymywaniu równowagi na wirażach, palce i pazury są bardzo obciążone. Jeśli pazury charta są zbyt długie, bardzo łatwo dochodzi do ich uszkodzeń — zerwania, złamania itp. Nietrudno też o poważniejsze kontuzje, jak na przykład uszkodzenia ścięgien czy nawet złamania palców.

Wszystkie tego typu urazy są bardzo bolesne dla psa, a ponadto powodują wyłączenie zwierzęcia z treningu na długie tygodnie lub miesiące. Trzeba więc systematycznie kontrolować stan pazurów i w razie potrzeby starannie je przycinać.

System reklamy Test