Wszystko na temat psów

Shih tzu - charakter

Na Wschodzie shih tzu przebywały w luksusowym otocze­niu, zawsze wśród kochających je ludzi. Zadecydowało to o ich udomowieniu i ukształtowało doskonały charakter. Potrafią one zapewnić całe dnie wesołej rozrywki swoim właścicielom; ich radość, malująca się na pyszczku, udziela się każdemu, z kim przebywają. Są bardzo oddane swojemu panu, nie są jednak służalcze i nie poddają się nigdy całkowicie woli człowieka. Jak wiele innych ras psów oczekują poważnego traktowania i czują się równymi, a nawet troszkę lepszymi istotami. Są to małe, szczęśliwe pieski, pełne radości życia i wcale nie wojownicze. Doskonale zgadzają się z psami innych ras. Wszyscy goście są traktowani przez nie tak samo dobrze jak ukochani domownicy, często od razu zapraszani są do zabawy. Zachowują się w ten sposób tylko wtedy, kiedy ich zachowanie zaaprobuje właściciel. Chętnie się uczą i są bardzo pojętne. Na zawodach agility, organizowanych coraz po­wszechniej w wielu krajach, shih tzu znajdują się zwykle w ścisłej czołówce. Trzeba jednak pamiętać, aby trening rozpocząć możliwie wcześnie, a podstawowe lekcje posłuszeńs­twa przeprowadzić już ze szczeniakiem.

Suki tej rasy są bardzo dobrymi matkami. Zajmują się szczeniętami jeszcze długo po tym, gdy przestają karmić. Szczeniąt nie wolno oddzielać od suki przed ukończeniem przez nie ósmego tygodnia. W trakcie wychowania szczeniąt suki są bardzo wrażliwe na wszelkie odgłosy dochodzące z zewnątrz, a mogą­ce sugerować niebezpieczeństwo, łatwo też wyczuwają każdą zmianę nastroju swojego pana. Shih tzu mają niezwykły sposób leżenia z wyciągniętymi do tyłu łapkami.

Często siedzą nieruchomo, obserwując otoczenie, wyglądają wtedy jak mały Budda, i czekają na ruch pana zachęcający do zabawy. Jest to rasa adaptująca się we wszystkich warunkach, tak w mieście jak i na wsi — trzeba im tylko zapewnić pełny kontakt z człowiekiem. Bardzo lubią spacery, można je trzymać w towarzystwie innych psów.

System reklamy Test