Wszystko na temat psów

Gończy posawski - pochodzenie, charakter, pielęgnacja

Gończy posawski wywodzi się z XVIII-wiecznej Jugosławii. W 1955 roku został uznany przez FCI pod inną nazwą, dziś zaś znany jest właśnie jako gończy posawski.

Gonczy PosawskiPsy tej rasy są pewne siebie, chętnie uczestniczą w polowaniu i mają doskonały węch. Przywiązują się do swojej rodziny i są przyjazne wobec dzieci. Charakteryzują się posłuszeństwem i żywotnością.

Bardzo ważne są codzienne ćwiczenia, w przeciwnym razie pies może stać się napięty i nerwowy. Celem szkolenia jest uświadomienie psu, że człowiek jest liderem stada, w którym czworonóg żyje. Każdy pies to zwierzę stadne i w stadzie musi być jakaś hierarchia. Jeśli człowiek nie znajdzie się w tej hierarchii na szczycie, pies może spróbować to zrobić za niego.

Nie zaleca się trzymania gończego posawskiego w mieszkaniu, chyba że mamy pewność, iż codziennie będziemy zabierać go na długie spacery lub jazdę rowerem. Pierwotnym przeznaczeniem tych psów była praca z człowiekiem, ale nadają się one jako psy do towarzystwa, jeśli zapewnimy im odpowiednią ilość ruchu i ćwiczeń.

Gładka sierść gończego posawskiego jest bardzo łatwa w szczotkowaniu. Wystarczy regularnie to robić porządną szczotką z włosia, a kąpać tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Potarcie sierści ręcznikiem lub irchą pozostawi ją lśniącą.

Należy sprawdzać psu łapy, szczególnie jeśli jesteśmy po ćwiczeniach lub długim spacerze. Należy też wysuszyć sierść, jeśli mocno nasiąkła podczas spaceru czy polowania, aby nasz pupil się nie przeziębił.

System reklamy Test