Wszystko na temat psów

Shar pei - pochodzenie i charakter

Shar pei prawdopodobnie pochodzi z Chin. Uznaje się, że rasa ta pojawiła się w XIII wieku, a niektórzy eksperci uważają nawet, że wcześniej. Istnieje prawdopodobieństwo, że rasa ta powstała w wyniku skrzyżowania Chow Chow z inną rasą.

shar-peiShar pei byly popularne jako psy pracujące na terenach rolniczych. Były też znane jako psy walczące.  Świetnie nadają się do polowania i wielu właścicieli uważa ich za świetnych towarzyszy. W XIX wieku rasa ta trafiła do Stanów Zjednoczonych i tam hododwana jest do dziś. W Polsce też można obecnie bez problemu nabyć szczenięta tej rasy.

Znakiem rozpoznawczym shar pei jest pomarszczona skóra i charakterystyczny, surowy wyraz "twarzy". Dobrze odpowiada to charakterowi tych psów. Są one stworzeniami niezależnymi, lubią chronić swoją rodzinę i mają oko na obcych, odwiedzających ich dom. Czujnie odnoszą się również do innych zwierząt, ale potrafią nawiązywać z nimi dobre stosunki.

Rasa ta ma dobre predyspozycje do bycia psem stróżującym dzięki swojemu opiekuńczemu usposobieniu. Jednak ze względu na niezależną naturę, najlepiej jest zaczynać szkolenie od wieku szczenięcego.

System reklamy Test