Wszystko na temat psów

Shih tzu - wzorzec

Wygląd ogólny. Shih tzu nie jest ani psem miniaturowym, ani terierkiem. Bardzo ruchliwy i czujny ma zuchwały sposób bycia.

Głowa. Szeroka i graniasta z czupryną długich włosów ze­branych w kucyk na szczycie głowy. Kufa krótka i kwadrato­wa, grzbiet nosa o długości nie większej niż 2,5 cm. Oczy po­winny być duże i ciemne, szeroko rozstawione. Cała głowa po­rośnięta długim włosem. Uszy duże i wiszące, nisko osadzone.

Tułów. Długi. Długość od łopatki do nasady ogona znacznie większa niż wysokość w kłębie. Żebra dobrze wysklepione powinny tworzyć okrągłą klatkę piersiową. Grzbiet zawsze prosty. Front musi być szeroki.

Kończyny. Krótkie i proste o dużych łapach, tylne dobrze kątowane. Całość porośnięta obfitą sierścią.

Ogon. Musi być wysoko osadzony, dobrze owłosiony i za­kręcony nad grzbietem.

Szata. Długa i gęsta o obfitym podszerstku. Prosta lub falista, lecz nigdy lokowata. Dopuszczalna we wszystkich kolorach, zarówno jednomaścista, jak i z białymi znaczeniami. Biała łysinka na czole i biały koniec ogona są bardzo cenione, lecz ich brak nie może wpływać na zmianę oceny. Psy o umaszczeniu czekoladowym lub niebieskim mają zawsze nos w tym samym kolorze, pozostałe zawsze czarny.

Wymiary. Idealny ciężar 5-8 kg, dopuszczalny do 9 kg. Wysokość mierzona w kłębie ok. 28 cm.

System reklamy Test