Wszystko na temat psów

Chin japoński - wzorzec rasy

Wygląd ogólny. Pies małego wzrostu, o obfitym włosie, o wdzięcznym i eleganckim wyglądzie. Kufa szeroka i spłasz­czona. Wysokość w kłębie jest równa długości tułowia. Jest to inteligentny, łagodny i piękny pies.

Format. Wzrost psów 25 cm, suk nieco mniejszy.

Głowa. Względnie duża. Czaszka szeroka i miernie wysklepio- na. Stop głęboki, kufa bardzo krótka, nozdrza szerokie, rozwarte. Kolor nosa zgodny z kolorem łat, tzn. czarny u psów z czarnymi łatami, a koloru ceglastego u psów z łatami rudymi. Szczęki szerokie, żuchwa krótka i poddarta. Zęby białe i mocne. Wymagany zgryz cęgowy, choć dopuszczalne też są: nożycowy i ścisły przodozgryz.

Oczy. Duże i okrągłe, raczej wypukłe, szeroko rozstawione, błyszczące, czarne.

Uszy. Długie, trójkątnego kształtu, zwisające po bokach głowy, pokryte długim włosem.

Szyja. Stosunkowo krótka, niezbyt gruba, wysoko noszona. Tułów. Wysoki kłąb, dobrze rozwinięty. Grzbiet krótki i pros­ty. Lędźwie szerokie i lekko zaokrąglone. Klatka piersiowa umiarkowanej szerokości, głęboka. Żebra wyczuwalne. Brzuch podciągnięty.

Ogon. Noszony wysoko ponad grzbietem, z pięknym obfitym piórem długich włosów.

Kończyny. Przedramiona proste, o cienkim kośćcu, ozdobione obfitą frędzlą. Kończyny tylne umiarkowanie kątowane, z dłu­gim włosem na portkach.

Łapy. Zajęcze, z kosmykiem włosów na końcu. Opuszki elastyczne, pazury najlepiej czarne.

Chody. Kończyny przednie wysoko podnoszone, chód lekki i dumny.

Szata. Włos jedwabisty, miękki, długi i prosty. Z wyjątkiem kufy całe ciało pokryte jest obfitym włosem. Włos nie całkiem płaski, lekko unoszący się. Uszy, szyja, uda i ogon ozdobione długimi frędzlami.

Umaszczenie. Czarne z białym lub czerwone z białym. Łaty powinny być równomiernie rozłożone po obu stronach głowy, na uszach i na tułowiu. Kufa biała i dość szeroka strzałka na czole są wysoko cenione. Łaty pręgowane nie są dobrze widziane.

System reklamy Test