Wszystko na temat psów

Bedlington terrier: charakter, pielęgnacja, szkolenie

Psy należące do tej zrównoważonej rasy są delikatne i spokojne, raczej nie okazują nieśmiałości czy nerwowości. Mają w sobie ogromne pokłady energii, odwagi i wytrzymałości.

bedlington-terrierBedlington terrier to pies pewny siebie, ruchliwy i dobrze umięśniony. Jego wrodzone zdolności w różnych dziedzinach sportów dla psow czynią z niego inteligentnego i przyjemnego towarzysza.

Terriery te mają bardzo czuły charakter. Są wesołe, żwawe i lojalne. Mocno przywiązują się do swojej rodziny i dobrze radzą sobie w obecności dzieci. Dobrze żyją z innymi zwierzętami, z którymi się wychowają. Nie znoszą dominującego i agresywnego zachowania.

Wygląd tej rasy jest niepozorny i łagodny, jednak trzeba pamiętać, że należy ona do grupy terrierów. Kiedy Bedlingtonowi rzuci się wyzwanie, potrafi być zaciekły i niebezpieczny. Nadaje się świetnie na psa stróżującego. Głośno ostrzeże rodzinę, gdy pojawi się intruz. Wobec obcych nastawionych przyjaźnie jest miły.

Bedlington terrier wymaga profesjonalnego strzyżenia co sześć tygodni. Musi być czesany i szczotkowany każdego dnia. Kąpiel powinna odbywać się tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

Psy te mają skłonność do dziedzicznego schorzenia zwanego "zatrucie miedzią" (copper toxicosis). Jest to genetyczna choroba polegająca na gromadzeniu miedzi w organizmie (przede wszystkim w wątrobie), co może doprowadzić do śmierci chorego zwierzęcia w wieku około 4 lat. Ponadto u psów tych mogą wystąpić takie schorzenia, jak zaćma, problemy z tarczycą oraz nerkami.

Co do sierści bedlington terriera, składa się ona zarówno z włosów twardych, jak i miękkich. Jest poskręcana, a zarazem krótka. Z końcówek uszu wystają jedwabiste frędzle.

Rasa ta ma tendencje do destrukcyjnych zachowań i szczekliwości, w związku z czym konieczny jest trening posłuszeństwa. Wskazana jest też wczesna socjalizacja z innymi zwierzętami, jak np. kotami.

Ostry i surowy trening nie przyniesie skutku w przypadku tej rasy. Bedlington terrier odnosi sukcesy w szkoleniu, gdy człowiek jest dla niego towarzyszem, nie surowym treserem. Potrzebuje stanowczości, konsekwencji, ale zarazem czułości.

System reklamy Test