Wszystko na temat psów

Zestaw do pielęgnacji szaty

Najpopular­niejszym i uniwersalnym przyborem do pielęgnacji szaty jest szczotka z naturalnego włosia. Służy zarówno rasom długo- jak i krótkowłosym. Możemy wybierać wśród różnych rozmiarów, kształtów i rodzajów wło­sia, które bywa miękkie, średnie lub sztywne. Wyboru powin­niśmy dokonać w zależności od wielkości naszego psa, długości i typu sierści. Możemy w tej kwestii zasięgnąć porady zawodo­wego opiekuna psów, zajmującego się pielęgnacją szaty, lub fachowca ze sklepu z artykułami dla zwierząt.

Szczotka szpilkowa jest używana do pielęgnacji szaty ras długowłosych, zarówno małych, jak i dużych, takich jak cocker spaniele, borzoje, charty afgańskie i owczarki szetlan­dzkie. Szczotka ta ma długie lub krótkie szpilki, chromowane łub ze stali nierdzewnej, z zaokrąglonymi końcówkami, osa­dzone w gumowym podłożu dla uzyskania giętkości. Wybie­ramy szczotkę, która najlepiej nadaje się do długości sierści naszego psa.

Szczotka prostokątna z haczykowato załamanymi drucikami o drewnianej rączce ma krótkie zęby z giętego drutu, umieszczone blisko siebie tak, że przypominają wyglądem żeberka klimatyza­tora. Służy do rozplątywania włosów i usuwania włosów mar­twych. Możemy wybierać wśród kilku wielkości tych szczotek. Najlepiej nadają się one dla psów o średnio długiej szacie.

Szczotka gumowa wykonana jest z jednego, odlanego w formie, kawałka gumy (łącznie z gumowymi zębami) i używana jest do pielęgnacji szaty ras krótkowłosych i gładkowłosych. Szczotka ta może być również stosowana przy myciu szampo­nem i masażu skóry, jest jednak zupełnie nieprzydatna przy pielęgnacji szaty ras średnio- i długowłosych.

Grzebienie. Najlepsze są grzebienie ze stali nierdzewnej i wysokiej jakości aluminium. Grzebień o dwóch rodzajach zę­bów — w połowie o gęstych, a w połowie średnio gęsto osadzo­nych - jest przydatny dla większości ras i typów szaty: gęste zęby służą do czesania sierści gładkiej i jedwabistej, a średnio rozstawione zęby — do czesania sierści o przeciętnej gęstości.

Grzebień o rzadkich zębach służy do czesania psów o bardzo obfitej, gęstej sierści, jaką mają na przykład owczarek staroan- gielski czy nowofunland. Grzebień ten pomaga w rozczesywa­niu splątanych i zbitych w kłaki włosów. Możemy kupić te grzebienie w różnych wielkościach, z rączką lub bez.

Grzebień „pchli" o bardzo gęstych zębach, może służyć do wyczesywania pcheł, lecz głównie używa się go do rozczesywa­nia bardzo delikatnych włosów na pysku i kończynach, szcze­gólnie u psów ras o jedwabistej szacie. Może być zaopatrzony w uchwyt.

Grzebienie lub noże trymerskie służą do pielęgnacji szaty większości terierów, sznaucerów i wielu innych ras. Używa się ich w celu przerzedzenia szaty, usunięcia martwych włosów i zapewnienia psu ochłody latem. Jedna z krawędzi ostrza grze­bienia lub noża jest ponacinana w ząbki, rozstawione rzadko, gęsto lub średnio gęsto. Narzędzie to jest bardzo przydatne do przystrzygania włosów psów obficie liniejących.

System reklamy Test