Wszystko na temat psów

Chihuahua - pielęgnacja

KĄPIEL

Sierść psów rasy chihuahua nie wymaga spe­cjalnych zabiegów pielęgnacyjnych typu strzyżenie, czy trymowanie. Długowłose psy należy raz dziennie czesać, aby nie tworzyły się kołtuny. To doskonała okazja, aby na bieżąco sprawdzać, czy pies jest wol­ny od pasożytów skórnych, jak pchły lub kleszcze.

Jeżeli pies jest wystawowy, przyzwyczajaj­my go do częstych zabiegów pielęgnacyjnych od szczenięcia. Hodowcy najczęściej kąpią psy około 7 dni przed wystawą. Jeżeli nie mamy za­miaru uczestniczyć w wystawach, tak częsta kąpiel nie jest konieczna i sami zorientujemy się kiedy psa trzeba wykąpać.

Sierść myjemy poprzez delikatne wmasowywanie, nie wcieranie, szamponu, uważając aby piana nie do­stała się do oczu ani uszu.

Paznokcie przycinamy co około 2-3 tygodnie. Sygnałem, że pazurki są za długie, jest ich „stukot" podczas chodzenia.

OCZY

Chihuahua miewają dość często problemy z kana­likami łzowymi, czego skutkiem jest przebarwiająca się sierść wokół oczu. Możemy przemywać okolice oczu wodą, jednakże gdy jest to dość uporczywy problem, warto zasięgnąć porady weterynarza, któ­ry poleci odpowiednie medykamenty.

Jak widzą psy? Pewnie niejeden właściciel psa za­stanawia się nad odpowiedzią na to pytanie. Jeszcze kilka lat temu uważano, że pies widzi świat w czar­no-białej tonacji. To nie do końca prawda, ponie­waż w pomieszczeniu, gdzie panuje półcień pies widzi lepiej niż człowiek, natomiast nie odróżnia barw, jednakże gdy jest jaśniej odróżnia kolory, lecz są dla niego mniej intensywne, niż w rzeczywistości.

Widzenie psa jest ukierunkowane przede wszyst­kim na obiekty ruchome. Lepiej widzi on przedmioty będące w ruchu, niż te które się nie poruszają, na­wet gdy są bliżej psa.

USZY

Kiedy zauważymy, że w uszach pupilka zbiera się brudny wosk lub wydobywa się nieprzyjem­ny zapach, należy je wyczyścić wacikiem zwilżo­nym parafiną (rozpuszcza wosk) lub oliwką dla dzieci. Zabieg przeprowadzajmy bardzo ostroż­nie, psie ucho jest delikatnym narządem i łatwo wyrządzić zwierzęciu krzywdę. Nie należy z tym przesadzać, ponieważ woskowina stanowi barie­rę ochronną i naruszając ją możemy uczynić psu więcej szkody niż pożytku. Warto poprosić wete­rynarza lub hodowcę, aby nam pokazał jak należy fachowo czyścić psie uszy.

Ucho psa rejestruje dźwięki niskie, podobnie jak ucho człowieka, natomiast jest bardziej czułe na wy­sokie dźwięki (ultradźwięki), emitowane np. przez nietoperze.

Pies ma znacznie lepszy słuch niż człowiek, dlate­go np. potrafi odróżnić kroki swego właściciela, kie­dy idzie do domu po schodach, odróżnia też charak­terystyczny warkot silnika samochodu swego pana od innych aut na ulicy.

ZĘBY

Zadbajmy także o zęby naszego pupila, uniknie­my wielu kłopotów, takich jak choćby paradontoza, czy kamień nazębny. Obecnie mamy szeroki wybór różnego rodzaju past, kostek czy gryzaków, które pomogą w utrzymaniu higieny. Każdy z pewnością znajdzie coś dla swego psa.

System reklamy Test