Wszystko na temat psów

Pielęgnacja starszych psów

Prastara tęsknota ludzi do wiecznej młodości zapewnia przede wszystkim dobry interes producentom różnych wód, kremów i pigułek oraz właścicielom salonów piękności i masaży. Na szczęście psy są od tego jeszcze dość daleko. Po prostu stają się stare i nie ma na to rady. Jednak psy pozostające pod opieką człowieka żyją znacznie dłużej niż ich pobratymcy w naturze. W związku z tym wymagają one na starość nieco więcej uwagi niż w młodości. Więcej uwagi trzeba między innymi poświęcić sierści. W starszym wieku, często pod wpływem hormonów, staje się ona zwykle cieńsza. Niekiedy jednak jest odwrotnie. Może to nastąpić w wyniku koniecznej kastracji starszych psów obu płci, zwłaszcza ras średnio- i długowłosych. Okazuje się, że nagle trzeba dbać o to, aby futro się nie filcowało. Tak więc pielęgnacja sierści u starszych psów ras średnio- i długowłosych musi być naprawdę staranna. Jeśli właściciel w porę zadba o futro swojego psa, tzn. zanim dojdzie do sfilcowania, to czynności pielęgnacyjne są przyjemnym, nastrojowym zabiegiem, zacieśniającym więź istniejącą już od lat między człowiekiem a psem.

Starsze psy niekiedy niechętnie poddają się pielęgnacji ciała. Przyczyną może być ogólny niepokój, zapominanie lub zwyczajne zesztywnienie kręgosłupa i stawów ograniczające poruszanie się. Mimo to zawsze zaleca się regularne kontrolowanie penisa lub pochwy i okolicy odbytu, a w razie potrzeby czyszczenie tych miejsc. Nie jest to ani straszne, ani też nie jest wielkim wydarzeniem.

Należy po prostu oczyścić psa-brudasa, i to tak, aby zabieg był dla niego przyjemny.

Kiedy mieliśmy w domu szczenięta lub młode psy, to też czasami trzeba było chwycić za ścierkę, bo nie zawsze dokładnie pielęgnowały one ciało. To, co kiedyś robiło się ze skrywanym uśmiechem szczeniakowi, trzeba zapewnić również staruszkowi!

Ludzie i psy mają wiele wspólnego, dotyczy to także czynności pielęgnacyjnych. Psia babcia i psi dziadek wymagają specjalnej pielęgnacji pazurów i łap. Stare zwierzęta zwykle w ogóle nie biegają, a ich spacery są coraz krótsze. Pazury więc nie zużywają się odpowiednio szybko. Dlatego należy je regularnie sprawdzać i przycinać lub nacierać oliwką, kiedy stają się łamliwe.

Stare psy często mają kłopoty z uzębieniem. Są to przede wszystkim: nadmierna ilość kamienia nazębnego, zapalenia dziąseł, zapalenia korzeni zębów. Trzeba zwracać uwagę na tego typu punkty zapalne, ponieważ często zapoczątkowują one ciężkie schorzenia nerek, wątroby lub serca.

Usuwanie zepsutych zębów i leczenie innych dolegliwości uzębienia należy do rutynowych zabiegów w leczeniu małych zwierząt.

Szczególnej uwadze podlegają oczy i uszy. Wprawdzie dotyczy to każdego okresu życia psa, ale u seniorów trzeba być jeszcze bardziej czujnym!

Stare psy więcej czasu spędzają na leżeniu, w wyniku czego powstają zgrubienia skóry np. na łokciach. Od kłopotów uchroni nas odrobina wazeliny lub innego środka o podobnym działaniu. Jeśli zaś dodatkowo zadbać o miękką wyściółkę w miejscu do leżenia, to właściwie wszystko, co można zrobić dla wygody zwierzęcia.

Do pielęgnacji ciała należy również zapewnienie regularnego ruchu. Za-równo u szczeniąt, jak i u seniorów niezwykle ważne jest dopasowanie ilości ruchu do możliwości zwierzęcia.

Trzeba obserwować starego psa, łatwo bowiem przecenia on swoje siły w celu przypodobania się właścicielowi. Może to być dla niego bardzo niebezpieczne! Lepiej robić więcej krótkich spacerów niż od czasu do czasu długie wyprawy.

Jeśli pies był dotychczas trzymany na dworze, to warto się zastanowić, czy ma tak pozostać. Z różnych względów byłoby to niekorzystne dla psa. Niektórzy uważają, że trzymanie starego psa na dworze jest wyjątkową nikczemnością.

Wszystkie przytoczone tu uwagi są raczej znane właścicielom psów. Chodzi tylko o to, aby uczulić psich opiekunów na poświęcenie im na starość więcej uwagi. Pielęgnacja ciała starego psa nie stanowi problemu, pod warunkiem, że uważnie go obserwujemy. Nie wolno przy tym przesadzać. Jeśli stary przyjaciel może sam wykonywać niektóre czynności pielęgnacyjne, człowiek nie powinien mu w tym przeszkadzać. Niezbędna opieka i pomoc niekoniecznie musi oznaczać przedłużenie życia psa, ale będzie wpływała na jego kondycję i przyjemniejszą, wygodniejszą starość.

System reklamy Test