Wszystko na temat psów

Pielęgnacja yorkshire terrierów

Sierść

Yorkshire terriery mają długą sierść, dlatego wymaga ona intensywnej pielęgnacji. Do tego dochodzi jeszcze ich żywy temperament oraz wielka skłonność do szperania i tropienia. Wszystko to razem wzięte sprawia, że po niektórych spacerach nasz pies wygląda jak potargana miotełka do odkurzania. Listki, źdźbła traw, gałązki i wiele innych zanieczyszczeń wplątanych w długą sierść należy oczywiście szybko usunąć. Trzeba więc przyjąć zasadę, by sierść psa każdego wieczoru dokładnie wyszczotkować i wyczesać grzebieniem. Po tym zabiegu grzebień, nie zahaczając się o nic, musi dać się swobodnie przeciągnąć przez całą okrywę włosową. Szczególnie łatwo ulegają sfilcowaniu włosy na brzuchu psa, a także w okolicach leżących tuż za łokciami oraz małżowinami usznymi. Jeżeli włosy na czole i ciemieniu nie są skracane, lecz podwiązywane "w kitkę", trzeba co najmniej raz na dobę kitkę od nowa rozczesać i podwiązać. Używanie gumki do podwiązywania kitki nie jest wskazane, podczas jej zdejmowania bowiem włosy często się łamią i po niedługim czasie pozostaje z nich tylko cienki, żałosny pędzelek. Spinki do włosów są w każdym razie lepsze, chociaż nie zawsze trzymają się dobrze psiej sierści. Niezależnie od codziennych zabiegów, polegających na szczotkowaniu i rozczesywaniu sierści psa, konieczne są - nie rzadziej niż co 14 dni - inne zabiegi pielęgnacyjne.

Łapy

Włosy rosnące między palcami muszą być starannie wycinane, szczególnie w porze zimowej. Przy ujemnej temperaturze łatwo tworzą się na nich gródki lodowe, które sprawiają psu wiele bólu podczas chodzenia. W lecie wystarczy ograniczyć się do przycięcia krótko sierści wokoło samych łap.

Pazury

Jeśli pazury u psa są zbyt długie, należy je skrócić za pomocą pilnika. Jeżeli kontrola wzrostu i skracanie pazurów odbywa się rzadziej niż co 14 dni, wówczas trzeba je skracać odpowiednimi cążkami. Czynność ta bywa dla psa dość nieprzyjemna, trzeba ją więc wykonywać delikatnie i z wyczuciem. Należy też uważać, aby nie skrócić pazurów zanadto, gdyż można doprowadzić do krwotoku i cierpienia naszego pupila.

Zęby

U yorków często tworzy się kamień nazębny. Aby mu zapobiec, należy 1-2 razy w tygodniu karmić psa suchym granulatem pokarmowym i podawać mu kości do ogryzania. Oba te pokarmy oczyszczają mechanicznie psie uzębienie. Gruntowne czyszczenie uzębienia psa powinno odbywać się co dwa tygodnie z użyciem szczoteczki do rzęs lub małej, dziecięcej szczotki do zębów i dziecięcej pasty do zębów z dodatkiem sypkiej kredy.

Uszy

Jeśli nastąpi taka potrzeba, widoczną powierzchnię wnętrza małżowiny usznej należy czyścić wacikiem zwilżonym uprzednio oliwą. Wacikiem wykonuje się ruchy okrężne, wystrzegając się, aby przy tej czynności nie wcisnąć ciała obcego lub woskowiny usznej w głąb przewodu słuchowego.

System reklamy Test