Wszystko na temat psów

Okres lęków u dorastającego psa

Od 8. do 12. tygodnia pies przechodzi przez tak zwany okres lęku lub okres wdrukowania lęku, gdyż każde nieprzyjemne, bolesne lub przerażające doświadczenie, jakie przeżyje szczeniak w tym czasie, pozostawi ślad w jego psychice bardziej, niż gdyby miało to miejsce w innym okresie. Jeśli doświadczenie będzie mocno traumatyczne, pies może mieć zrujnowane życie.

W tym okresie powinniśmy być szczególnie ostrożni i nie pozwolić, aby pies miał jakieś traumatyczne przeżycia. Gdy zabieramy go do weterynarza, powinniśmy poprosić lekarza weterynarii, aby dawał psu smakołyki przed oraz podczas badania, aby pies uznał wizytę za pozytywne doświadczenie. Staranie się, aby pies nie miał żadnych negatywnych doświadczeń nie oznacza, że powinniśmy w tym okresie unikać szkolenia. Pies powinien być szkolony bez dłuższych przerw.

W okresie pierwszego roku rozwoju szczenięcia możemy od czasu do czasu zauważyć u niego reakcje lękowe. Nie powinniśmy w takim wypadku na siłę ciągnąć szczeniaka do miejsca lub obiektu, które wywołuje jego strach. Z drugiej strony w sytuacji, gdy pies okazał lęk, nie wolno go głaskać i pocieszać, bo może uznać swoje zachowanie za akceptowane przez nas. Najlepiej odwrócić uwagę szczeniaka smakołykiem bądź też zabawką, aby nie myślał o tym, co wywołało u niego lęk. Warto ćwiczyć wykonywanie komend, które pies już zna i umie wykonać, wtedy można negatywne wydarzenie przekształcić w pozytywne doświadczenie. Po ok. 2 tygodniach lękliwa reakcja powinna zaniknąć.

System reklamy Test