Wszystko na temat psów

Przyzwyczajanie psa do obroży i smyczy

Kiedy po raz pierwszy przyprowadzamy szczenię do domu, zazwyczaj nie miało ono nigdy wcześniej na sobie obroży. A z pewnością można stwierdzić, że nie chodziło na smyczy. Dlatego też przedmioty te będą dla pieska obce i dziwne. Szyja to bardzo delikatna część ciała i pies instynktownie chroni ją. Gdy dwa psy walczą, często starają chwycić przeciwnika za szyję. Wilki, od których wywodzą się psy, chwytają swoje ofiary za szyję podczas polowania.

Kiedy zakupimy odpowiednią obrożę i smycz, najpierw przyzwyczajamy szczeniaka do obroży. Zakładamy ją na kilka sekund, chwalimy, dajemy nagrodę i zdejmujemy. Stopniowo wydłużamy czas noszenia obroży. Początkowo powinniśmy zapinać ją luźno, lecz z czasem coraz ciaśniej - tak, aby nie mogła zsunąć się przez łeb. Niektóre psy potrzebują więcej czasu, aby przywyknąć do obroży. Gdy pies się przyzwyczai, powinna ona pozostać na szyi na stałe.

Po przyzwyczajeniu psa do obroży wprowadzamy smycz. Przypinamy ją do obroży i wołamy szczeniaka. Kiedy przyjdzie, chwalimy go i dajemy smakołyk. Gdy pies jest spokojny, powinniśmy poćwiczyć zakładanie i odpinanie smyczy, nagradzając go, aż się przyzwyczai do niej. Zanim wyprowadzimy szczenię na spacer na smyczy, powinniśmy je przyzwyczaić do tych akcesoriów. Pies podczas pierwszych spacerów ma wystarczająco dużo nowych i przytłaczających wrażeń, więc nie byłoby dobrze, gdyby smycz i obroża jeszcze do nich dołączyły.

System reklamy Test