Wszystko na temat psów

Z czym powinno się zapoznać szczeniaka?

Jedne szczeniaki szybko zadamawiają się w swoim nowym domu, inne potrzebują trochę więcej czasu. Najtrudniejsze są pierwsze noce. Wcześniej szczeniak spędzał je ze swoim rodzeństwem, a po przeprowadzce najczęściej musi zacząć spędzać je sam w miejscu, którego nigdy wcześniej nie widział i które jest dla niego całkowicie nowe.

Małe szczenięta zazwyczaj bywają bardzo ciekawskie. Są otwarte na wszelkie nowe doświadczenia i przyjaźnie nastawione do otoczenia, w tym do innych psów. Podobnie jak male dzieci, badają otaczający je świat.

Proces zapoznawania psa z otoczeniem nazywany jest socjalizacją. Nie powinno się izolować szczenięcia przez pierwsze kilka tygodni pobytu w domu. Nawet, gdy poświęca się mu dużo czasu, trzeba dać mu okazję do zetknięcia się z różnymi sytuacjami. Oczywiście nie powinno się przesadzać z dostarczaniem psu całej masy bodźców i doświadczeń. Trzeba mu pokazać rzeczy, z którymi będzie stykać się przez resztę swego życia.

Oto najważniejsze rzeczy, z jakimi powinno się zapoznać szczeniaka:

  • Miejsca - należy pokazać psu jak najwięcej różnorakich miejsc, zaczynając od pomieszczeń w domu, poprzez ogród, na ulicy czy parku kończąc. Oczywiście warto zmieniać miejsca podczas spaceru, jeśli w pobliżu jest więcej parków, to warto wybrać się do każdego z nich.
  • Dotyk - psy lubią pieszczoty i dotyk dla szczeniaka jest ważny, ale trzeba go nauczyć, że dotykanie nie stanowi zagrożenia. Psy, które są brutalnie traktowane w pierwszych miesiącach życia, boją się dotyku i mogą agresywnie reagować.
  • Samochód - trzeba pamiętać, aby zabierać psa na przejażdżkę już w wieku szczenięcym, aby później wiedział, jak zachować się w samochodzie.
  • Inni ludzie - młody pies bardzo szybko uczy się rozpoznawać swoje nowe ludzkie stado. Łatwo zapamięta zapach domowników oraz ich głos. Trzeba go jednak nauczyć, że goście w domu, czy nieznajomi na zewnątrz nie stanowią żadnego zagrożenia.
  • Inne psy - jedynymi psami, z jakimi szczeniak ma zazwyczaj styczność, to jego rodzeństwo. Kiedy już się go zaszczepi, należy dać mu okazję do zapoznania innych psów.
  • Weterynarz - od małego trzeba psa przyzwyczajać do wizyt u weterynarza. Aby pobyt w klinice weterynaryjnej dobrze kojarzył się psu, warto dać mu tam jakiś smakołyk i oraz umożliwić mu zabawę z innymi psami.

Opróćz wyżej wymienionych kwestii, trzeba też oswoić psa z podstawowymi akcesoriami, jak smycz, obroża/szelki czy też artykuły związane z pielęgnacją.

 

System reklamy Test