Wszystko na temat psów

Zamieranie i kręcenie się w koło

Mowa ciała to główny element systemu komunikacji u psów. Warto czasami poobserwować psa w różnych sytuacjach i spróbować zrozumieć, co pies usiłuje nam powiedzieć. Tutaj opiszę dwa typowe zachowania psów - zamieranie i kręcenie się w koło.

Kiedy pojawi się zagrożenie, pies może zareagować trojako: ucieczką, walką lub zamarciem. Kiedy pies zamiera, ma nadzieję, że zagrożenie zniknie. Kiedy dotkniemy psa, a ten nagle zamrze lub napręży ciało, powinniśmy się wycofać. Jeśli nie wycofamy się i nadal będziemy głaskać, kolejnym sygnałem może być warczenie. Może być też tak, że pies nawet nie będzie warczał, tylko od razu zaatakuje.

Pies zamiera także wtedy, gdy zauważy coś, co uzna za swoją zdobycz. Może to być np. ptak czy wiewiórka w lesie. Pies stanie nieruchomo i skoncentruje się na tym stworzeniu.

Kręcenie się dookoła jakiegoś miejsca może oznaczać całą gamę różnorakich emocji i zamiarów. Zazwyczaj pies kręci się w kółko, kiedy chce się ułożyć do snu. Dzikie psy lubią robić sobie legowiska w dużej trawie. Kręcenie w kółko sprawia, że ubijają trawę i dzięki temu mają wygodne miejsce do spania bądź odpoczynku. Takie same zachowanie przejawiają nasi domowi przyjaciele.

Kręcenie w koło może oznaczać też, że pies chce się wypróżnić. Najpierw pies pokręci się trochę, a potem kuca, aby załatwić ważną sprawę.

Czasami kręcenie się może też być oznaką niepokoju bądź podniecenia. Kiedy powiemy psu, że idziemy na spacer, a ten wie, o co chodzi, zazwyczaj zaczyna krążyć z radości, a nawet skakać. Taka sama sytuacja może mieć miejsce przed karmieniem lub jakąś zabawą.

Ostatni przypadek kręcenia się może oznaczać, że pies czuje się niepewnie i jest podejrzliwy. Wtedy porusza się powoli, na ugiętych łapach z opuszczonym łbem.

Te dwa zachowania - zamieranie i kręcenie się - to tylko niewielka część całej gamy sygnałów, które pies może przekazywać otoczeniu swym ciałem.

System reklamy Test