Wszystko na temat psów

Szczekanie psa w reakcji na bodziec

Szczekanie jest naturalnym sposobem na to, by chronić terytorium. Kiedy trzymamy psa w ogrodzie, a ktoś będzie przechodzić za płotem, pies zacznie szczekać. Ucisza się dopiero wtedy, gdy potencjalny intruz oddali się. Przechodzący ludzie stanowią bodziec powodujący szczekanie. Kiedy ten bodziec zniknie, szczekanie ustaje.

Gdyby dwójka ludzi przechodzących obok naszej posesji zaczęła rozmawiać, pies szczekałby dopóty, dopóki by się nie oddalili lub dopóki nie zabralibyśmy go do domu. Innymi słowy - trzeba usunąć bodziec wywołujący szczekanie. W ruchliwej okolicy takie zachowanie może stanowić poważny problem i właściciele są zmuszenie wypuszczać psy do ogrodu na krótki czas.

Pies szczeka także wtedy, kiedy jest w domu i ktoś obcy podchodzi do drzwi. Kiedy pies już powiadomi nas szczekaniem, że ktoś jest obok drzwi, należy powiedzieć mu: "dziękuję, wystarczy" i kazać mu usiąść przy nodze (powinien być tego nauczony), gdy będziemy otwierać drzwi. Jeśli to konieczne, należy wziąć psa na smycz, aby mieć nad nim kontrolę.

Zdarza się, że pies podbiega do okna w domu i szczeka przy nim, ponieważ coś usłyszał lub zobaczył. Znowu powinniśmy podziękować psu za zwrócenie uwagi, że coś się dzieje, a potem powiedzieć "wystarczy". Jeśli pies nie przestaje szczekać, zabieramy go od okna i rozkazujemy mu położyć się na jego posłaniu.

System reklamy Test