Wszystko na temat psów

Rola oczu i uszu w mowie ciała psów

Psy przekazują sobie sygnały za pomocą wielu elementów swego ciała, w tym za pomocą oczu i uszu. Znaki dawane uszami łatwiej jest rozpoznać, gdy są one stojące. Psy z wiszącymi uszami, jak np. spaniele, tak samo przekazują sygnały uszami, ale znacznie trudniej to dostrzec.

Postawione uszy oznaczają pewność siebie i czujność. Gdy uszy położone są na łbie, nasz pupil okazuje przyjaźń, pod warunkiem, że w tym samym czasie macha ogonem, kręci ciałem i ma spokojną, zrelaksowaną minę. Uszy mogą być też płożone na łbie, kiedy pies jest zdenerwowany. W tym wypadku ten gest to znak pokoju. Pies chce przez to powiedzieć - "jestem zdenerwowany, więc lepiej odejdź". Towarzyszy temu czasami podkulony ogon, ciało w przysiadzie, oczy mogą być lekko przymknięte, a źrenice rozszerzone.

Pies przekazuje sygnały otoczeniu także oczyma. Kiedy ktoś patrzy na nas, czujemy się zaniepokojeni, odwracamy wzrok i możemy się czuć nieswojo. Możemy też wpatrywać się w tę osobę, co może oznaczać jakieś wyzwanie. Podobnie jest u psów. Wpatrywanie się w innego psa czy człowieka to oznaka dominacji, możne też wskazywać na agresywne zachowanie.

Kiedy pies ma oczy szeroko otwarte i nieruchome, w dodatku jest wychylony do przodu i ma nastroszoną sierść, powinniśmy mieć się na baczności i trzymać jak najdalej od niego. Takie wpatrywanie jednak nie musi oznaczać wyłącznie agresji. Może też oznaczać, że pies jest czujny i pewny siebie.

Gdy pies czuje niepewność, mruży oczy i odwraca wzrok, aby pokazać, że nie stanowi zagrożenia. Mruganie także stanowi sygnał - może oznaczać, że pies jest nastawiony przyjaźnie lub jest przestraszony.

System reklamy Test