Wszystko na temat psów

Nie daj się zdominować swemu psu

Psy to zwierzęta stadne, a w skład stada wchodzi przywódca oraz grono jego podwładnych. Przywódca decyduje o tym, co i kiedy stado robi. Z punktu widzenia psa rola przywódcy stada prezentuje się następująco:

 • je w pierwszej kolejności i tyle, ile tylko zechce;
 • ma dostęp do wszystkich najwazniejszych miejsc w domu, włączając w to łóżka oraz inne meble;
 • pierwszy przechodzi przez węższe przejścia;
 • wstaje, kładzie się i siada wtedy, kiedy ma na to ochotę;
 • kontroluje wejścia oraz wyjścia do wszystkich pomieszczeń w domu;
 • ogranicza swobodę poruszania się niższych rangą człownków stada;
 • domaga się uwagi od niższych rangą członków stada, gdy tylko ma na to ochotę;
 • ignoruje lub aktywnie zniechęca członków stada niższych rangą, kiedy próbują oni zwrócić na siebie jego uwagę.

W domach, w których jest więcej niż jeden pies, łatwo zauważyć, że przywódca stada wykorzystuje wyżej wymienione prawa. Warto zastanowić się, czy twój pies nie robi tego samego w stosunku do Ciebie.

Jeżeli Ty nie zajmiesz pozycji przywócy w twoim domu, twój pupil zrobi to za Ciebie. W stadzie nie panują zasady demokracji. Twoj pies potrzebuje kogoś, dla kogo będzie mieć respekt i u kogo będzie szukał kierownictwa oraz wskazóweik. Być może chciałbyś być partnerem, przyjacielem bądź po prostu dobrym kumplem dla swego czworonoga. Można być tym wszystkim, ale trzeba być także szefem. Pies nie może podejmować decyzji za Ciebie.

Rzadko zdarza się, aby pies aktywnie próbował przejąć rolę przywódcy stada, zazwyczaj raczej jest całkowicie zadowolony, kiedy jego właściciel przejmie tę rolę. Trzeba jednak pamiętać, aby to zrobić, gdyż jeśli okażemy słabość lub ignorancję, nawet najbardziej potulny czworonóg będzie próbował "dojść do władzy".

Jak sprawdzić, kto w domu jest przywódcą? Jest kilka wskazówek, które pomogą nam to rozpoznać:

 1. Czy pies wypada przed Tobą przez drzwi?
 2. Czy pies domaga się Twojej uwagi, którą właśnie wtedy mu dajesz?
 3. Czy pies wchodzi na łóżka, fotele i inne meble i warczy, gdy próbujesz go zgodnić z tych mebli?
 4. Czy pies nie zwraca na Ciebie uwagi, gdy chcesz, by zszedł Ci z drogi, kiedy np. stoi naprzeciw drzwi?

Jeśli przynajmniej na dwa z tych pytań odpowiedź brzmi "tak", oznacza to, iż musisz koniecznie przejąć rolę przywódcy od swojego psa.

Jak przejąć rolę przywódcy stada?

Najważniejszymi poleceniami, których wykonywania należy nauczyć psa, to "siad" oraz "waruj". Ćwiczenia te mają po pierwsze wartość praktyczną, a po drugie, pewne psychiczne konsekwencje dla Twojego pupila.

Nauczenie psa zostawania na miejscu na komendę zajmuje pierwsze miejsce na liście najważniejszych poleceń, których wykonywania można nauczyć swojego pupila. Pozwala to usunąć psa, gdy kręci się niepotrzebnie pod nogami, a przy okazji można potwierdzić swoję pozycję przywódcy stada.

Uczenie psa zostawania na miejscu na komendę jest sposobem pozbawionym przemocy i nieprowokującym do konfrontacji, dlatego jest skuteczne, szczególnie u dorosłych psów. Ze szczeniętami można postępować trochę inaczej. Szczenię znacznie łatwiej akceptuje dotyk oraz fizyczne przymuszanie go do przyjęcia określonej pozycji, nazywa się to "modelowaniem" i jest skuteczne właśnie wtedy, gdy pies jest jeszcze w wieku szczenięcym.

System reklamy Test