Wszystko na temat psów

Popędy u psów

Kiedy pieczesz kiełbaski na griullu, zapach sprawia, iż wzrasta twój apetyt, a także apetyty twoich sąsiadów. W ten sposób zapach wyzwala w tobie popęd łowczy. Podobnie dzieje się w przypadku psa.

Poniżej znajdują się krótkie informacje na temat bodźców, które wyzwalają poszczególny popędy:

1. Popęd łowczy - jest wyzwalany przez ruch, np. gesty (oprócz gestu oznaczającego polecenie "zostań"), a także przez wysoki ton głosu, poruszanie się atrakcyjnego obiektu (zabawki, kija, jedzenia), gonienie bądź bycie gonionym, cofanie się, gdy pies podchodzi do ciebie.

2. Popęd obronny - wyzwala go groźna postawa ciała (np. pochylanie się nad psem z boku lub z przodu), patrzenie psu prosto w oczy (często jest to przyczyna bycia pogryzionym przez psa), pochylanie się i wymachiwanie psu palcem przed oczyma przy udzielaniu mu reprymendy, szarpanie smyczą podczas spaceru, używanie ostrego tonu głosu bądź też nadto przesadny gest nakazujący psu zostać na miejscu.

3. Popęd stadny - wyzwalany jest przez ładgodny, spokojny dotyk, uśmiech, pochwały, zabawię, zabiegi pielęgnacyjne i szkolenie z zachowaniem wyprostowanej postawy ciała.

System reklamy Test