Wszystko na temat psów

Instynkt drapieżnika u psa

Psy są udomowione od wielu lat, mimo to niektóre wciąż mają instynktowny odruch polowania i chwytania ofiary. Mogą się one podkradać, łapać, a nawet zabijać małe zwierzęta, ale często podejmują imponującą gonitwę za ofiarą i zatrzymują się w ostatniej chwili. Klasycznym przykładem jest ściganie kotów.

Psy traktują pogoń za kotem raczej jako dobrą zabawę. Koty pobudzają w psach naturalne instynkty drapieżnika, ponieważ są małe, puszyste, szybkie i na ogół uciekają. Przeważnie gonitwa jest nieszkodliwa i wywołuje tylko prychanie psa.

Pies rozróżnia koty i będzie pozostawał w jak najlepszych stosunkach z kotem swojej rodziny, tolerując jego zuchwałe zachowanie. Może pędzić koty z sąsiedztwa, aby wrócić i zwinąć się w koszyku "swojego", zaprzyjaźnionego.

Instynkt drapieżnika przejawia się też poprzez straszenie owiec. Owce są naturalnymi ofiarami - płochliwe z natury, gonione - uciekają. A psy nie przyzwyczajone do owiec często je ścigają. Jedne przestają, gdy zapędzą je do zagrody. Inne dokuczają im dalej, gryząc lub zabijając niektóre z nich. Takie zachowanie jest niebezpieczne i właściciel owiec może zastrzelić psa w takiej sytuacji. Przechodząc koło stada owiec lepiej nie ryzykować i prowadzić psa na smyczy koło nogi.

System reklamy Test