Wszystko na temat psów

Pies nie chce wyjść na spacer

Czasami zdarza się, że wyprowadzamy psa na spacer i pojawia się problem. Początkowo jest zachwycony, że pójdzie, ale po wyjściu i przejściu paru kroków siada i nie chce się ruszyć z miejsca. Nawet jeśli go wabimy, dajemy smakołyk (nie powinno się w takiej sytuacji dawać smakołyków), pies przejdzie parę kroków i znowu siada. Co wtedy zrobić?

Zanim zaczniemy zajmować się tym problemem, należy wyeliminować fizyczne przyczyny takiego zachowania, jeśli istnieją. Zazwyczaj psy uwielbiają spacery, a jeśli pupil nagle odmawia, może to oznaczać, że coś go boli, uwiera go lub jest po prostu chory. Przyczyną może być też za zimne lub za gorące podłoże (np. bardzo nagrzany chodnik) czy też jakiś pies z sąsiedztwa denerwujący naszego czworonoga.

Szczeniaki zazwyczaj czują się niepewnie podczas spacerów. Trzeba je przyzwyczajać do wszystkich dźwięków oraz widoków, które mogą pojawić się w przyszłości. Kiedy szczenię usiądzie, nie powinno się go siłą podrywać na łapy, gdyż to może pogorszyć sytuację.

Gdy przyczyny fizyczne są wyeliminowane, mamy do czynienia z problemem przejęcia kontroli. Chodzi o to, że pies chce po prostu postawić na swoim. W takiej sytuacji trzeba wyszkolić psa, aby przychodził do nogi na polecenie i aby po prostu był posłuszny. Oczywiście nie zrobi się tego nagle. Kiedy już znajdujemy się w takiej sytuacji, można np. usiąść w odpowiedniej odległości od psa (jeśli to możliwe), aż on się nami zainteresuje i podejdzie. Kiedy już podejdzie, trzeba go pochwalić. Można też spróbować zainteresować czymś psa, np. jedzeniem czy jakimś przedmiotem, ale jest to rozwiązanie chwilowe i nie ma sensu na dłuższą metę.

System reklamy Test