Wszystko na temat psów

Dbanie o bezpieczeństwo psa w porze letniej

Lato jest świetną porą na to, aby spędzać czas z psem na zewnątrz, ćwicząc i bawiąc się. Jednakże ważne jest, aby zrozumieć, że wysokie temperatury są niebezpieczne i trzeba dbać o to, aby pies zbyt długo nie był narażony na działanie gorąca.

Największe zagrożenia związane z wysokimi temperaturami to udar cieplny, odwodnienie i oparzenia słoneczne. Oczywiście można im zapobiegać, trzymając się odpowiednich zasad postępowania.

Należy pamiętać, aby niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem, gdy zobaczymy u naszego pupila objawy choroby. Poniżej znaleźć można wskazówki dotyczące zapobiegania zagrożeniom dla psa w okresie letnim związanych z upałem.

Przewożenie psa samochodem

Pies w samochodzieNależy pamiętać, aby nigdy nie zostawiać psa samego w samochodzie bez opieki. Mimo wielu ostrzeżeń, każdego roku słyszymy o przypadkach, kiedy właściciel zostawił psa w samochodzie, co doprowadziło do udaru słonecznego powodującego poważne powikłania, lub nawet śmierć.

Nawet kiedy wydaje nam się, że na zewnątrz nie jest gorąco, w zamkniętym samochodzie temperatura może błyskawicznie wzrosnąć do niebezpiecznego poziomu . Jeśli nie możemy zabrać ze sobą psa z samochodu, gdy mamy sprawę do załatwienia, pies nie powinien zostać sam, lecz z kimś, kto będzie siedzieć w samochodzie z włączoną klimatyzacją lub po prostu przypilnuje psa obok samochodu. Jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, lepiej zostawić psa w domu.

Zabawa z psem na zewnątrz

W słoneczne, upalne dni powinniśmy unikać długich spacerów z psem i nadmiernego wysiłku. Pies nie może być narażony na działanie promieni słonecznych zbyt długo. Grozi to nie tylko udarem słonczenym, lecz także oparzeniem. Jeśli chcemy spędzić z psem na zewnątrz dużo czasu, powinniśmy znaleźć ocienione miejsce z dużą ilością świeżej, chłodnej wody.

W upalne dni spacery najlepiej odbywać w chłodniejszych porach, np. wczesnym rankiem lub wieczorem. Tempo spaceru powinno być spokojne i powolne. Należy dopilnować, aby pies nie oparzył sobie łap o gorący chodnik.

Pływanie i zabawa w wodzie

pies-w-wodziePowinniśmy znajdować się blisko naszego psa, gdy pływa w rzecze, jeziorze czy morzu. Wbrew powszechnie głoszonej opinii, nie każdy pies jest dobrym pływakiem. Poza tym nawet dobry pływak może nie uporać się prądem rzecznym czy niebezpiecznymi istotami w wodzie.

Kiedy pies kąpie się w morzu, należy pilnować, aby nie pił wody, ponieważ słona woda może spowodować biegunkę, wymioty i odwodnienie. Woda w rzekach, jeziorach czy stawach także może być niebezpieczna, ponieważ może zawierać niebezpieczne pasożyty i bakterie. Powinniśmy mieć ze sobą dużą ilość świeżej wody dla psa.

Gdy zabieramy psa na łódź czy kajak, kamizelka ratunkowa jest dla niego tak samo ważna, jak dla nas. Upadek lub skok za burtę zawsze jest możliwy.

Pasożyty

Pies spędzający czas na zewnątrz jest narażony na działanie pasożytów. Zawsze po powrocie psa ze spaceru powinniśmy sprawdzić, czy nie ma na nim kleszczy. Jest wiele preparatów oraz obróż na pchły i kleszcze i warto je stosować, a w niektórych regionach jest to wręcz wskazane, bo kleszcze mogą wywoływać różne niebezpieczne choroby

Kiedy zabierzemy psa na wakacje za granicę, trzeba pamiętać o innych zagrożeniach, jak węże, pozostałe gady, pajęczaki, skorpiony oraz inne zwierzęta stanowiące zagrożenie. Lepiej jest jednak zostawić psa z kimś z rodziny lub znajomych w kraju.

Podsumowując, należy pamiętać, aby nie zostawiać psa bez nadzoru. Kierujmy się zdrowym rozsądkiem i ostrożnością, aby przez niedopatrzenie lub po prostu zwykłe lenistwo psu nie stała się krzywda. Kiedy pies okazuje objawy udaru czy oparzenia, niezwłocznie należy udać się do weterynarza, gdyż od tego zależy jego zdrowie, a nawet życie.

System reklamy Test