Wszystko na temat psów

Agility

Agility jest sportem dla psów polegający na tym, że pies prowadzony jest przez swojego przewodnika  komendami głosowymi i ruchowymi, a jego zadaniem jest szybkie i bezbłędne pokonanie toru przeszkód.

Przeszkody muszą być pokonane przez psa w odpowiedniej kolejności, ale pies nie zna ich układu przed startem. Przewodnicy przed startem mają czas na zapoznanie się z układem toru i ich zadaniem jest sprawne poprowadzenie psa przez tor. Należy zaliczać tzw. strefy kontaktu, np. pies wbiegając na równię pochyłą nie może od razu skoczyć na jej szczyt, ale musi zaliczyć tę strefę (Przynajmniej jedną łapą).

Psy oceniane są przez sędziów w kategoriach dostosowanych do wielkości psa. Dla mniejszych psów poprzeczki niżej, dla większych wyżej (kategorie small, medium i large).

Pierwotnie sport ten zyskał popularność jako przerywnik w czasie zawodów jeździeckich. Współcześnie zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Według regulaminu agility, zatwierdzonego przez FCI, nie mogą brać udziału w zawodach psy: chore, z dysplazją, urazami oraz suki ciężarne.

Agility dzieli się na trzy klasy wzrostowe:

  • SMALL - do 35 cm w kłębie
  • MEDIUM - 35-43 cm w kłębie
  • LARGE - od 43 cm w kłębie

Są 4  klasy trudności: A0 ("zerówki", nieoficjalna), A1, A2 i A3.

agility

System reklamy Test